Polipropylen (PP) to tworzywo konstrukcyjne otrzymywane w wyniku polimeryzacji propenu, który otrzymywany jest z ropy naftowej. Polipropylen jest materiałem o wysokiej elastyczności, reagującym na zmiany temperatur. Ponadto jest szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, a swoją popularność zawdzięcza wielu pożądanym w procesach produkcyjnych właściwościom. Polipropylen cechuje się:
- bardzo małą gęstością w porównaniu do innych polimerów,
- wysoką odpornością chemiczną na niektóre kwasy, oleje i tłuszcze,
- podatnością na działanie wysokiej temperatury,
- obojętnością chemiczną,
- bezwonnością i bezbarwnością,
- niepodatnością na działanie wody.
Zastosowanie polipropylenu
Polipropylen jest nietoksyczny i nieszkodliwy dla ludzi. Ta właściwość sprawiła, że stał się materiałem szeroko wykorzystywanym z przemyśle spożywczym. Produkuje się z niego opakowania, pojemniki (np. na jogurty), puszki, butelki oraz słoje. Obojętność fizjologiczna polipropylenu pozwoliła również na produkcję zabawek dla dzieci oraz sprzętu AGD.
Z kolei ze względu na wytrzymałość polipropylen wykorzystuje się go również w budownictwie i motoryzacji. Jest podstawowym materiałem potrzebnym do produkcji izolacji piankowych, kabli, zderzaków, przewodów instalacji gazowej oraz osprzętu do centralnego ogrzewania.
Polipropylen równie szeroko stosowany jest także w przemyśle chemicznym, laboratoryjnym oraz chemicznym, ale – co ciekawe – wykorzystuje się go również podczas produkcji mebli.