Frezowanie stali – czym jest ten proces?
Frezowanie to popularna metoda obróbki stali, polegająca na formowaniu elementów poprzez ich wykrawanie. W frezowaniu stosuje się przede wszystkim frezarki CNC, działające automatycznie, jak również konwencjonalne sprzęty obsługiwane manualnie. Dzięki frezowaniu wytwarza się elementy stalowe wykorzystywane do różnych celów konstrukcyjnych. Kluczowy jest fakt, że frezowanie pozwala na wycięcie niemal dowolnych obiektów, o zróżnicowanych kształtach, rozmiarach i układzie, zachowując najwyższy poziom precyzji.
Frezowanie stali – najważniejsze elementy
Dwie podstawowe metody obejmują frezowanie CNC oraz frezowanie konwencjonalne. Niezależnie od typu frezowania, cały proces przebiega według podobnych etapów. Najpierw następuje obróbka zgrubna, nazywana także wstępną, polegająca na usunięciu nadmiaru materiału. Po niej następuje obróbka średniodokładna, w czasie której nadaje się kształt zbliżony do docelowego. Następnie realizuje się obróbkę dokładną, w czasie której uzyskuje się docelowy kształt, a na koniec obróbkę wykańczającą, polegającą na wygładzaniu obrabianych elementów.
Po zakończonym frezowaniu, elementy metalowe można poddać dalszej obróbce: hartowaniu, lakierowaniu, malowaniu, a także pokryć innymi warstwami. Obróbka stali przy użyciu frezarki jest często stosowana, jednak zawsze wymaga dostosowania parametrów do wymogów stawianych przez konkretny materiał.
Frezowanie stali – CNC i konwencjonalne
Do frezowania stali wykorzystuje się dwie główne metody - CNC i ręczną. W pierwszym przypadku korzysta się z możliwości oferowanych przez komputerowe sterowanie numeryczne - za pośrednictwem komputera wprowadza się projekt elementu, który pragniemy uzyskać, a następnie maszyna automatycznie przeprowadza wszelkie czynności. Zaletą wyboru frezowania stali metodą CNC jest duża dokładność, możliwość obróbki elementów o najbardziej wymyślnych i wymagających kształtach oraz duża powtarzalność. Obróbka CNC doskonale sprawdza się w przypadku zamówień na duże ilości identycznych elementów.
Frezowanie stali ręczne polega na wykorzystaniu urządzeń obsługiwanych manualnie przez operatora. Jest to rozwiązanie nie wykorzystujące pośrednictwa komputera, bazujące na doświadczeniu i umiejętnościach operatora. Od niego zależeć będzie dokładność realizacji projektu oraz precyzja wykonanych cięć. Frezowanie stali metodą ręczną stosuje się w przypadku zamówień mniejszej ilości elementów, w tym także pojedynczych.
Jaką stal można poddać frezowaniu?
Wiele typów stali nadaje się do takiej obróbki, a kluczowy jest pod tym względem poziom zawartości węgla. Najlepszej skrawalności możemy oczekiwać po stali o zawartości węgla na poziomie 0,25 %. W przypadku stali o obniżonej zawartości węgla, poziom skrawalności maleje, a obróbka staje się coraz trudniejsza. W zależności od składu stali, a także innych właściwości fizycznych i mechanicznych, należy dobrać określony rodzaj frezowania oraz parametry obróbki. Jedynie w ten sposób uzyskujemy gwarancję, że cały proces przebiegnie w sposób kontrolowany i skuteczny.