Obróbka konwencjonalna to proces nadawania przedmiotom wymaganych kształtów, wymiarów oraz właściwej struktury powierzchni. Obejmuje techniki takie jak:
- frezowanie konwencjonalne,
- toczenie konwencjonalne,
- cięcie konwencjonalne,
- spawanie konwencjonalne,
- wiercenie konwencjonalne,
- gwintowanie konwencjonalne.
Materiały, które mogą zostać poddane obróbce konwencjonalnej to między innymi tworzywa sztuczne (np. poliwęglan, poliamid czy polipropylen), aluminium oraz mosiądz. Obróbka to niezwykle istotny element produkcji – jako przygotowanie do dalszych etapów wytwarzania produktu.
Czym różni się obróbka konwencjonalna od obróbki CNC?
W procesie obróbki konwencjonalnej komputer nie wyręcza człowieka na wszystkich etapach procesu. Ważna jest obecność specjalisty, który czuwa nad pracą maszyny, ręcznie sterując jej pracą po uprzednim ustawieniu wszystkich potrzebnych do obróbki parametrów. Technik odpowiada także za umieszczanie przedmiotu w maszynie obrabiającej. W obróbce CNC wszystkie te działania kontrolowane są przez komputer.
Różnice występują również na płaszczyźnie pomiarowej. Metody konwencjonalne wymagają, by to specjalista sam zmierzył materiał i zinterpretował pomiar. Niezbędne jest duże doświadczenie, by efekt finalny był zadowalający. W naszej firmie zatrudniamy doświadczonych operatorów, którzy dokonują właściwych pomiarów nawet bez wspomagania się techniką komputerową.