Przewiń w dół

Zasady bezpieczeństwa przy frezowaniu CNC

Styczeń 11, 2021

Obróbka skrawaniem pozwala na wytworzeniu z różnych materiałów, w tym przede wszystkim z metalu, licznych elementów wykorzystywanych do produkcji wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Proces ten jest możliwy dzięki usunięciu odpowiednich warstw obrabianego materiału za pomocą narzędzia skrawającego, najczęściej frezarki. Mimo że coraz częściej do pracy wykorzystywane są zautomatyzowane maszyny CNC, nie należy zapominać o zasadach związanych z bezpieczeństwem. Jakie są zasady bezpieczeństwa przy frezowaniu CNC?

 

Kwestie związane z bezpieczeństwem pracy dotyczą zarówno operatora, jak i samej maszyny. Aby frezowanie CNC było w pełni bezpieczne, należy przestrzegać poniższych zasad.

 

- Nie ulega wątpliwości, że do pracy z urządzeniem CNC powinien być dopuszczony jedynie taki pracownik, który posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności oraz przeszedł szkolenie BHP. Do jego obowiązków należy również konieczność zapoznania się z instrukcją stanowiskową, która powinna znajdować się przy każdej maszynie. 

- Niezwykle istotna jest również kwestia związana ze sprawnością urządzenia. Przed każdym rozpoczęciem pracy operator powinien dokładnie przyjrzeć się częściom stałym i ruchomym maszyny. Jeśli stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, musi zgłosić je przełożonym lub serwisantom, a pracę może rozpocząć dopiero po usunięciu awarii.

- Ważne jest również odpowiednie przygotowanie materiałów przed rozpoczęciem obróbki. Pod żadnym pozorem nie należy skrawać materiałów o większych rozmiarach niż dopuszczalne przez maszynę, może to bowiem skutkować nie tylko jej zepsuciem, ale też wypadkiem przy pracy.

- Pracująca frezarka CNC powinna być pod stałym nadzorem, w związku z czym nie należy opuszczać stanowiska pracy przed zakończeniem obróbki. 

- Każde miejsce pracy musi być odpowiednio oświetlone, co jest określone w przepisach prawa. Dotyczy to także stanowiska operatora CNC, który musi mieć dobrą widoczność w związku z koniecznością obserwacji procesów zachodzących w trakcie obróbki.

 

Wszelkie zasady dotyczące pracy przy obrabiarkach CNC powinny być określone przez właścicieli firmy w porozumieniu z koordynatorem do spraw bezpieczeństwa i zawarte w stanowiskowych kartach pracy. Poszczególne wytyczne mogą się więc różnić miedzy sobą w zależności od firmy. Niektóre z nich mogą wymagać użycia specjalnego ubrania roboczego, w innych zaś nie musi być to konieczne. Przed rozpoczęciem pracy warto zatem zapoznać z wszelkimi dokumentami i wytycznymi, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy.

Wróć