Przewiń w dół

Zalety i wady automatyzacji produkcji

Styczeń 20, 2021

Rozwój technologiczny jest w dzisiejszych czasach tak rozwinięty, że chyba nikt nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez wykorzystania nowych technologii. Są one w powszechnym użyciu zarówno w życiu prywatnym, jak i w przemyśle. Korzystają z nich wszelkie branże, bowiem automatyka przemysłowa zdecydowanie usprawnia procesy produkcyjne. Oprócz tego ma też wiele innych zalet, choć nie jest pozbawiona również i wad. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki są plusy i minusy automatyzacji produkcji. 

Zalety automatyzacji produkcji

Największą zaletą wykorzystania automatyki przemysłowej jest wspomniane już usprawnienie procesów produkcyjnych. Dzięki temu fabryki działają znacznie bardziej efektywnie, bowiem w krótszym czasie są w stanie wyprodukować o wiele więcej, niż miałoby to miejsce bez zastosowania nowych technologii. Efektywność produkcji przekłada się z kolei na wyższe zyski, a to z kolei generuje nowe inwestycje i przyczynia się do rozwoju firmy. Pracodawca może ponadto ograniczyć ilość pracowników, ponieważ w niektórych przypadkach maszyny niemal całkowicie mogą ich zastąpić. Dzięki temu produkcja przebiega szybciej, a dla obsługujących ją osób jest zdecydowanie lżejsza i bardziej komfortowa. 

Wady automatyzacji produkcji

Mimo licznych zalet, automatyzacja produkcji posiada też pewne wady. Przede wszystkim decydując się na nią, trzeba się liczyć z wysokim kosztem inwestycji. Nowoczesne maszyny i linie produkcyjne są bardzo drogie, co jest dużym problemem szczególnie dla początkujących firm. Ponadto eksploatacja również wymaga ponoszenia pewnych kosztów. Urządzenia trzeba poddawać regularnemu serwisowaniu i naprawom, co trzeba uwzględnić w budżecie firmy. Części do maszyn produkcyjnych to także spory wydatek. Wdrożenie nowych rozwiązań wymaga również czasu oraz przeszkolenia osób, które będą nadzorowały produkcję. Niekiedy może się również zdarzyć, że w czasie pracy maszyny pojawi się jakiś błąd, który może spowodować zmarnowanie całej partii towaru. Na szczęście są to sytuacje, które zdarzają się sporadycznie, bowiem nowoczesne maszyny przy wsparciu ludzkiego oka doskonale sobie radzą z zadaniami produkcyjnymi.

Automatyzacja produkcji mimo pewnych wad jest w obecnych czasach niezbędnym elementem funkcjonowania nowoczesnej fabryki, sprzyja bowiem zyskom i znacząco podnosi efektywność produkcji.

Wróć