Przewiń w dół

Wykorzystanie technologii CNC w branży medycznej

Kwiecień 2, 2021

W dzisiejszych czasach technologia CNC ma powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Umożliwia ona niezwykle precyzyjną obróbkę skrawaniem o dużym stopniu powtarzalności. Wpływa to nie tylko na jakość produkowanych komponentów, ale także na oszczędność czasu i materiału. Z naszego wpisu dowiesz się, w jaki sposób technologia CNC wykorzystywana jest w branży medycznej.

 

CNC czyli Computerized Numerical Control to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie. Za ich właściwe działanie odpowiada mikrokomputer, który można zaprogramować w taki sposób, aby uwzględniał rodzaj materiału oraz wszelkie wymagania techniczne. Rolą człowieka jest w tym przypadku jedynie wprowadzenie odpowiednich parametrów i nadzorowanie pracy maszyny. Takie rozwiązanie ma liczne zalety w stosunku do technologii tradycyjnej, wśród których najistotniejsza jest precyzja i wysoka dokładność odwzorowania. 

 

To właśnie precyzja sprawia, że technologia CNC ma powszechne zastosowanie w branży medycznej. Jak wiadomo współczesna medycyna opiera się na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach. Narzędzia chirurgiczne, elementy laserów i urządzeń wykorzystywanych podczas operacji czy też implanty wszczepiane w ludzkie ciało muszą charakteryzować się cechami, jakie jest w stanie im zapewnić jedynie obróbka CNC. Każdy z tych elementów powinien odznaczać się idealnym kształtem, bowiem nawet najmniejsze odstępstwo od założonego projektu mogłoby skutkować konsekwencjami groźnymi dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Zdecydowana większość sprzętów czy implantów składa się z wyjątkowo małych elementów, a właściwe działanie jest możliwe dzięki precyzji wykonania, którą gwarantuje zastosowanie maszyn sterowanych numerycznie. Ponadto doskonale radzą sobie one z obróbką różnorodnych materiałów, od których w branży medycznej oczekuje się trwałości, możliwości sterylizacji, a przede wszystkim bezpieczeństwa dla ludzkiego ciała. Tytan czy też medyczna stal nierdzewna to materiały, które mimo dużej twardości można przekształcić w drobne elementy o doskonałych, a co najważniejsze w pełni powtarzalnych kształtach.

 

Podsumowując, technologia CNC ma szerokie zastosowanie w branży medycznej. Dzięki niej można stworzyć drobne elementy, które charakteryzują się najwyższą jakością i precyzją wykonania, co sprawia, że powstałe z ich pomocą implanty czy też elementy narzędzi i urządzeń wykorzystywanych podczas operacji są bezpieczne dla ludzkiego ciała i przyczyniają się do ratowania zdrowia i życia.

Wróć