Przewiń w dół

Wykorzystanie technologii CNC w branży meblarskiej

Maj 12, 2021

Obróbka skrawaniem to proces mający na celu stworzenie elementów wchodzących w skład większych konstrukcji - maszyn, urządzeń, a nawet mebli. Od nowoczesnych działań tego typu oczekuje się dużej precyzji, wysokiej powtarzalności, a także jak najmniejszych strat materiału. Z tego powodu dużą popularność zyskała technologia CNC. Dowiedz się, w jaki sposób jest ona wykorzystywana w branży meblarskiej.

Tworzenie mebli to proces, który wymaga różnorodnych działań. Z jednej strony trzeba przygotować duże elementy, jak chociażby płyty meblowe, z drugiej zaś skupić się na niewielkich detalach, niekiedy o złożonych kształtach. Wszystko to sprawia, że w branży meblarskiej wykorzystywane są urządzenia różniące się od siebie zastosowaniem. Mimo to nowoczesna technologia sprawia, że mają one jedną wspólną cechę - są to urządzenia CNC. 

Maszyny CNC to nowoczesne urządzenia służące do obróbki skrawaniem. O ile w przypadku tradycyjnych metod bazuje się na pracy człowieka, o tyle za sprawne funkcjonowanie maszyn sterowanych numerycznie odpowiada komputer. Dzięki temu charakteryzują się one dużą precyzją działania, oszczędnością materiału i wysoką powtarzalnością elementów. Z tego powodu mają powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym także w branży meblarskiej. 

Konstrukcja większości mebli wymaga powstania dużych płyt meblowych. Za ich właściwe przygotowanie odpowiadają m.in. piły, strugarki, a także plotery frezujące CNC. Wszystkie z tych urządzeń doskonale radzą sobie z obróbką sporych elementów, a przede wszystkim cechują się dużą precyzją, dzięki czemu produkt finalny jest w pełni zgodny z projektem technicznym. 

Wiele mebli swój urok zawdzięcza detalom, które podkreślają wygląd całości. Toczone nóżki czy też inne ozdobne elementy wymagają bardzo dużej precyzji wykonania, jaką zapewniają maszyny CNC. Do tworzenia drobnych elementów najczęściej wykorzystywane są frezarki i tokarki. Podstawową różnicą pomiędzy toczeniem i frezowaniem jest sposób przebiegania samego procesu, jak i finalny kształt. W przypadku toczenia obrabiany materiał obraca się ze sporą prędkością, natomiast narzędzie tnące usuwa nadmiarowe warstwy. Z kolei podczas frezowania przedmiot obróbki pozostaje nieruchomy, a skrawanie jest możliwe poprzez ruch narzędzia tnącego. W wyniku toczenia powstają najczęściej kształty cylindryczne, podczas gdy frezowanie tworzy przedmioty płaskie. Każdy z procesów pozwala zatem osiągnąć inny kształt obrabianego materiału, oba doskonale sprawdzają się jednak w przypadku drewna i dlatego też są chętnie stosowane w branży meblarskiej.

Technologia CNC to szybkość, oszczędność materiału, duża powtarzalność elementów, a przede wszystkim najwyższa precyzja wykonania. Z tego powodu ma ona powszechne zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, w tym również w branży meblarskiej.

Wróć