Przewiń w dół

W jakich branżach wykorzystuje się maszyny CNC?

Styczeń 5, 2021

Maszyny CNC są nowoczesnymi urządzeniami służącymi do obróbki różnego rodzaju materiałów. Kiedyś obróbka skrawaniem odbywała się jedynie za pomocą metod konwencjonalnych, natomiast dzisiaj coraz częściej stosuje się urządzenia sterowane numerycznie.

Ich sercem jest mikrokomputer, który daje gwarancję doskonałej precyzji. Dzięki temu można tworzyć dowolne elementy o dokładnie zaplanowanych parametrach, takich jak kształt, wielkość czy struktura. Charakteryzują się one ponadto zachowaniem dużej powtarzalności. Wysoka jakość produktów oraz wydajność obróbki sprawiają, że urządzenia CNC są wykorzystywane w wielu branżach.

Przemysł maszynowy 

Każda maszyna składa się z licznych podzespołów, których współdziałanie odpowiada za pracę całości. Dzięki obróbce skrawaniem CNC możliwe jest stworzenie precyzyjnych elementów o indywidualnych cechach. Komponenty urządzeń wykorzystywanych w przemyśle czy rolnictwie to tylko niektóre z powszechniejszych zastosowań. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek produkcję bez płynnego działania linii produkcyjnych a ich oprzyrządowanie powstaje właśnie przy użyciu technologii CNC. Kierujące ruchem produkcji ślimaki ustalające czy też stoły prowadzące to niezbędne elementy linii rozlewniczych czy pakujących, a także wszelkich innych urządzeń produkcyjnych. Obróbka skrawaniem wykorzystywana jest także w inżynierii sanitarnej do tworzenia urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Nie ulega więc wątpliwości, że przemysł maszynowy nie mógłby się obejść bez zastosowania maszyn CNC.

Produkcja silników

Działanie samochodów, a także innych środków transportu jest możliwe dzięki pracy silnika. To zaawansowane technologiczne urządzenia składające się z licznych elementów. Obróbka skrawaniem CNC umożliwia produkcję elementów silnika, a także innych podzespołów samochodowych. Ma również zastosowanie w produkcji silników lotniczych. Skomplikowane detale i niezwykła precyzja, jaką muszą się charakteryzować tego typu podzespoły jest możliwa właśnie dzięki zastosowaniu sterowanych numerycznie urządzeń.  

W dzisiejszych czasach niemalże każda branża korzysta z technologii CNC. Ma ona zastosowanie w przemyśle wydobywczym i stoczniowym, w energetyce czy też metalurgii. Na jej popularność wpływa precyzja, powtarzalność, szybkość, a także minimalizacja strat materiałowych. Wszystko to sprawia, że maszyny CNC to nowoczesna technologia na miarę XXI wieku.

Wróć