Przewiń w dół

Specyfika obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych

Luty 9, 2022

Tworzywa sztuczne stanowią w dzisiejszych czasach bardzo istotną grupę materiałów przemysłowych – używa się ich w wytwarzaniu produktów na rzecz niemal każdej branży, od budowlanki przez motoryzację, kończąc na przemyśle spożywczym. Jedną z wielu ich zalet jest to, że można im nadawać właściwie dowolne kształty, również w procesie obróbki mechanicznej. Należy jednak stosować się przy tym do pewnych specyficznych zasad.

Metody obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych

Podobnie jak i inne materiały stosowane w przemyśle – między innymi metale – tworzywa sztuczne można obrabiać mechanicznie przy użyciu wielu metod. Podstawowe to:

  • frezowanie – wykonywane jest przy użyciu obrotowego narzędzia o wielu ostrzach, nazywane frezem. Podczas pracy frez wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany element ruch posuwisty. To pozwala wykonać elementy o dużej ilości detali, np. koła zębate
  • toczenie – to metoda obróbki zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni figur obrotowych, takich jak walce czy stożki. Przy jej pomocy wytwarza się między innymi tuleje i wałki. Charakterystyczną cechą tej obróbki jest to, że obrabiany element wykonuje ruch obrotowy to wale tokarki, podczas gdy nóż tokarski porusza się ruchem posuwistym;
  • cięcie – wykonywane na cienkich arkuszach tworzywa, przeznaczonych później między innymi do gięcia lub spawania.

W zależności od rozmiarów obróbki wykorzystuje się w niej urządzenie obsługiwane ręcznie lub nowoczesne, sterowane komputerowo obrabiarki CNC. Pierwsze rozwiązanie przeznaczone jest do produkcji pojedynczych elementów (np. wykonywanych na indywidualne części zamiennych do maszyn) lub niewielkich serii podobnych elementów. Rozwiązanie drugiego typu stosuje się w masowej produkcji jednakowych egzemplarzy. Spowodowane jest to faktem, że do pracy urządzeń CNC konieczne jest stworzenie cyfrowego projektu.

O czym należy pamiętać przy obróbce tworzyw sztucznych?

Jak widać, tworzywa sztuczne mogą być obrabiane przy pomocy standardowych metod, stosowanych również w obróbce metali czy drewna. Istotne jest jednak, by obróbka zachodziła z zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe odprowadzanie ciepła. Tworzywa sztuczne to materiały o bardzo niskiej przewodności cieplnej, a przy tym termoplastyczne. Oznacza to, że pod wpływem zbyt wysokich temperatur zmienia się ich struktura, co wpływa na stabilność kształtu. Krótko mówiąc – zbyt dużo ciepła prowadzi do tego, że element staje się plastyczny i dochodzi do jego trwałego zniekształcenia. Podczas obróbki mechaniczne dochodzi do powstawania wysokiego tarcia i w konsekwencji – do wydzielania ciepła. Aby zapobiegać zniszczeniom materiału, obróbka powinna w takich przypadkach być przeprowadzana przy użyciu odpowiednich narzędzi (zazwyczaj stosuje narzędzia tnące o ostrzach z węglików spiekanych) oraz z zastosowaniem systemu chłodzenia (zazwyczaj przy pomocy sprężonego powietrza lub wody). Ze względu na ryzyko odkształceń wskazane jest również wykonywanie odprężania termicznego w celu redukowania nadmiernych naprężeń oraz niestosowanie zbyt mocnych mocowań.

Szukasz specjalistów od obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych? Skontaktuj się z nami! Posiadamy odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie niezbędne w obróbce różnego rodzaju tworzyw.

Wróć