Przewiń w dół

Rodzaje tokarek i ich zastosowanie

Luty 12, 2021

Toczenie to jeden z podstawowych procesów obróbki skrawaniem. W praktyce polega na tym, że obrabiany przedmiot nie jest nieruchomy, lecz wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy narzędzie skrawające porusza się ruchem prostoliniowym. W wyniku takiego działania najczęściej uzyskuje się kształty cylindryczne lub stożkowe. Aby było to możliwe należy zastosować specjalne urządzenie zwane tokarką. Poznaj najpopularniejsze rodzaje tokarek oraz ich zastosowanie.

Z pierwszymi urządzeniami przeznaczonymi do toczenia można się spotkać już w epoce brązu. Oczywiście były one wtedy napędzane siłą ludzkich rąk. Mimo że były to konstrukcje sznurowe, zasada ich działania była podobna do tej, jaką można obserwować we współczesnych urządzeniach tego typu. Od samego początku celem było bowiem dociśniecie obrabianego przedmiotu do odpowiedniego narzędzia, w wyniku czego dochodziło do obróbki skrawaniem. Przez wiele wieków urządzenia udoskonalano, dzięki czemu dzisiaj można się spotkać z ich wieloma rodzajami. 

Do najpopularniejszych rodzajów tokarek należą: tokarki kłowe, rewolwerowe oraz nowoczesne tokarki CNC.

Tokarki kłowe

Jak sama nazwa wskazuje, w konstrukcji tych tokarek można zauważyć "kieł", czyli specjalną podpórkę, która umożliwia obrót obrabianego materiału. Urządzenie tego typu wykorzystywane jest do pracy z elementami, których długość przekracza średnicę przynajmniej sześciokrotnie. Tokarki kłowe dzielą się na stołowe (wymagają podpory np. w postaci stołu), uniwersalne (o wszechstronnym zastosowaniu), produkcyjne (przeznaczone do produkcji seryjnej), ciężkie (umożliwiające obróbkę przedmiotów o bardzo dużej masie) oraz wielonożowe (wykorzystujące kilka noży). 

Tokarki rewolwerowe

Ich nazwa wywodzi się od tego, że budową przypominają rewolwer. Posiadają obrotową głowicę, dzięki której możliwa jest szybka wymiana wykorzystywanego narzędzia. Zaletą tego typu urządzeń jest szybkość działania, ponieważ nie ma konieczności zmiany narzędzi podczas obróbki.

Tokarki CNC

Tokarki CNC to nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie. Dzięki temu, że za cały proces odpowiada komputer można osiągnąć ogromną precyzję - zarówno w produkcji jednostkowej, jak i seryjnej. Tworzenie przedmiotu o ściśle określonych parametrach zapobiega nie tylko stratom materiału, ale jest też znacznie szybsze od metod tradycyjnych.  Zaletą toczenia CNC jest również duży obszar roboczy, co daje możliwość obróbki większych elementów. Ponadto dzięki urządzeniom tego typu można osiągnąć wymaganą powtarzalność parametrów obrabianych materiałów. Nie muszą być one dodatkowo poddawane obróbce wykańczającej.

Toczenie może odbywać się w sposób konwencjonalny lub też z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń sterowanych numerycznie. Niezależnie od metody jest to obok frezowania najpopularniejsza metoda obróbki skrawaniem, która umożliwia produkcję elementów wykorzystywanym niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu.

Wróć