Przewiń w dół

Po czym rozpoznać aluminium?

Listopad 30, 2022

Aluminium, choć jest znane nie od dziś, dopiero teraz zaczyna odgrywać ważną rolę w wielu branżach przemysłu. Coraz częściej wykorzystuje się je między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, budowlance, produkcji maszyn i pojazdów. Chętnie jest wykorzystywane również w produkcji elementów instalacji produkcyjnych. Jest to metal dość drogi, a jednocześnie można go łatwo pomylić z innymi metali. Jak rozpoznać, że dany element jest wykonany z aluminium?

Gęstość metalu

Najważniejszą cechą charakterystyczną aluminium jest jego niewielka gęstość, wynosząca zaledwie 2,7 g/cm3. Dla porównania stale, w zależności od składu stopowego, charakteryzuje się gęstością na poziomie od 7,5 do ponad 8 g/cm3. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić dany element wystarczy wziąć go do ręki – aluminium będzie bardzo lekkie.

Magnetyczność

Powszechnie uważa się, że metale mają właściwości magnetyczne – to spore uproszczenie, ponieważ istnieją metale, które takich właściwości nie posiadają, a aluminium jest jednym z nich. Dlatego prostym testem, który pozwoli sprawdzić element jest przyłożenie do niego magnesu – jeśli przywiera on do powierzchni metalu to na pewno nie mamy do czynienia z aluminium. Z drugiej strony należy pamiętać, że niektóre gatunki stali, np. stal nierdzewna również mają słabe właściwości magnetyczne

Właściwości termiczne

Aluminium charakteryzuje się stosunkowo niską temperaturą topnienia – wynosi ona już około 660 stopni. Dla porównania temperatura topnienia stali może być nawet trzykrotnie wyższa. Ale nie trzeba topić metalu, by go sprawdzić – wystarczy go podgrzać. Aluminium ma dość niską pojemność cieplną – szybka się nagrzewa, ale jednocześnie szybko traci temperaturę.

Kolor

W ostateczności można również sprawdzić aluminium po jego wyglądzie, choć wymaga to pewnego doświadczenia. Aluminium jest jaśniejsze od stali nierdzewnej, jednocześnie ma mniejszy połysk – jest bardziej matowe.  

Wróć