Przewiń w dół

O detalach z mosiądzu i stali

Kwiecień 21, 2023

Mosiądz i stal to metale od wielu lat powszechnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłów. Mimo dostępu do wielu innych materiałów, takich jak aluminium czy tworzywa sztuczne, to wciąż w wielu zastosowaniach mosiądz i stal są niezastąpione. Używa się ich nie tylko w produkcji wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych, ale również detali. Dowiedz się więcej na ich temat.

Jak wytwarzane są detale z mosiądzu i stali?

Detale, jak łatwo się domyślić, to elementy o stosunkowo niewielkich gabarytach, służące jako uzupełnienie danej konstrukcji lub instalacji. Detalami mogą być różnego rodzaju elementy łączne, przejściówki, zawory czy gniazda bez których dana konstrukcje nie jest w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Mimo swoich niepozornych rozmiarów detale pełnią więc bardzo istotną funkcję i dlatego muszą być wykonywane z bardzo dużą dokładnością.

Osiąga się to między innymi poprzez wykorzystanie technologii obróbki CNC, czyli sterowanych komputerowo obrabiarek. Maszyny te wykorzystują wgrany do pamięci mikrokomputera cyfrowy projekt do bardzo precyzyjnego sterowania narzędziami do obróbki, takimi jak frezy, wiertła czy noże tokarskie. Każdy projekt może zostać wykorzystany praktycznie dowolną ilość razy, co umożliwia masową produkcję detali o identycznych parametrach wymiarowo-kształtowych.

Gdzie stosuje się stal i mosiądz?

Stal i mosiądz, mimo dostępności wielu innych materiałów, takich jak nowoczesne stopy aluminium oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne, wciąż cieszą się dużą popularnością jeśli chodzi o produkcję detali dla konstrukcji i instalacji przemysłowych. Jeśli chodzi o stal to jest ona przede wszystkim bardzo wytrzymała, odporna na temperatury, a jednocześnie tania i przez to przystępna. Jej minus to podatność na korozję, jednak można rozwiązań ten problem poprzez ocynkowanie. Mosiądz jest droższy niż stal, jednak posiada naturalną odporność na korozję – dlatego wytwarzane z niego detale znajdują zastosowanie m.in. w instalacjach wodnych.

Wróć