Przewiń w dół

Największe zalety konstrukcyjnych tworzyw sztucznych

Luty 8, 2022

Tworzywa sztuczne od momentu pojawienia się w przemyśle bardzo szybko zdobyły uznanie jako uniwersalne materiały do produkcji różnego rodzaju wyrobów. Powszechnie kojarzy się je z roli surowca na opakowania i obudowy, w rzeczywiście jednak ich zastosowanie jest dużo szersze – niektóre z nich wykorzystywane są często do produkcji elementów konstrukcyjnych. Wynika to z licznych zalet tworzyw sztucznych.

Plastyczność i podatność na obróbkę

Jedną z kluczowych zalet tworzyw konstrukcyjnych jest to, że można z ich bardzo łatwo i przy niskich kosztach wyprodukować wiele różnych rodzajów elementów – na przykład koła zębate, prowadnice i profile, śruby, tuleje, rury… Wynika to z dwóch ich specyficznych cech. Pierwszą jest termoplastyczność, która oznacza, że pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury tworzywo ulega upłynnieniu i w tej formie może zostać wtłoczone do dowolnej formy – pod schłodzeniu uzyskuje się element o danym kształcie i rozmiarze. Drugą cechą tworzyw sztucznych jest podatność na obróbkę skrawaniem, czyli m.in. frezowanie i toczenie. Przy pomocy zaawansowanych obrabiarek CNC element z tworzywa sztucznego może w bardzo krótkim czasie uzyskać bardzo precyzyjnie określone rozmiary i kształty. Przekłada się to oczywiście na ich jakość i możliwość zastosowania w przemyśle.

Wysoka wytrzymałość mechaniczna

Tworzywa sztuczne odznaczają się bardzo przyzwoitymi parametrami wytrzymałościowymi – doskonale radzą sobie np. z siłami uginającymi, intensywnymi drganiami, nie poddają się łatwo tarciu elementów. To oznacza, że mogą pracować przy bardzo wysokich obciążeniach nie ulegając przy tym uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego są często stosowane w różnych dziedzinach przemysłu, w tym również w budownictwie oraz motoryzacji.

Odporność na czynniki środowiskowe

Wysoka i niska temperatura, wilgoć, kontakt z chemikaliami – takie warunki panują w wielu zakładach przemysłowych, dlatego elementy tworzące linie produkcyjne muszą być na nie odporne. Tworzywa sztuczne spełniają te warunki i doskonale radzą sobie nawet tam, gdzie nie sprawdzą się metale i inne tworzywa. Dzięki swej niepodatności na działanie wody oraz agresywne środowisko chemiczne nie korodują i zachowują swoją trwałość przez długi czas.

Niska gęstość

Jeden z najlżejszych metali stosowanych w przemyśle – czyli aluminium – odznacza się gęstością na poziomie około 2,7g/cm3. Gęstość tworzyw sztucznych może jest dużo niższa, nawet trzykrotnie. Oznacza to, że elementy z nich wykonane są dużo lżejsze od elementów metalowych o podobnych parametrach co do wymiaru i kształtu. To bardzo istotna zaleta z punktu widzenia trwałości całej konstrukcji – lekkie elementy są dla niej mniejszym obciążeniem i nie przyczyniają się do jej przyspieszonego zużycia.

Niewielka cena

Tworzywa sztuczne są dobrym wyborem nie tylko ze względu na swoje właściwości fizyczno-chemiczne, ale również bardzo przystępną cenę. Sam materiał jest tani, podobnie jego obróbka – to przekłada się na niskie koszty zakupu wykonanych z niego elementów instalacji i maszyn. Dla zakładów przemysłowych, w których wyposażenie składa się z wielu, często bardzo skomplikowanych urządzeń, zastąpienie elementów metalowych podobnych elementami z tworzyw sztucznych może znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności

Tworzywo tworzywu nierówne

Dzięki rozwojowi technik produkcji na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych gatunków konstrukcyjnych tworzyw sztucznych. Niektóre z nich, jak na przykład polietylen występują w kilku odmianach. To bardzo ważne, ponieważ każdy z tych materiał odznacza się nieco innymi właściwościami. Poliwęglan w swojej naturalnej postaci jest tworzywem wyróżniających się wysokim stopniem przezroczystości – dlatego znajduje zastosowanie między innymi jako zamiennik dla szkła w świetlikach dachowych. Teflon z kolei odznacza się bardzo małą swobodną energią powierzchniową, co w praktyce oznacza, że ma on znakomite właściwości smarne. Ponadto jest on materiałem do którego nie przywierają zanieczyszczenia. To tylko dwa z wielu przykładów na to, jak bardzo tworzywa sztuczne mogą różnić się między sobą. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego materiału do konkretnego zastosowania.

Szukasz wysokiej jakości elementów z tworzyw sztucznych? Skontaktuj się z nami, a znajdziemy rozwiązanie odpowiednie do prowadzonej przez Ciebie działalności.

Wróć