Przewiń w dół

Najczęściej stosowane rodzaje termoplastycznych tworzyw sztucznych

Luty 3, 2023

Tworzywa sztuczne, potocznie nazywane plastikami, to bardzo szeroka gama materiałów, różniących się między sobą pod wieloma względami. Można je podzielić na różne kategorie, jednak podstawowy podział oparty jest o to, w jaki sposób tworzywa sztuczne zachowują się pod wpływem temperatury. Jedną z głównych grup tworzyw stanowią tak zwane termoplasty. Dowiedz się czym one są, jakie są ich rodzaje oraz gdzie się je wykorzystuje.

Czym są termoplasty?

O właściwościach termoplastów wiele mówi sama ich nazwa. Są to tworzywa sztuczne, które pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury stają się plastyczne, przybierają postać lepkiego, gęstego płynu, nadającego się do wtłaczania i wtryskiwania do specjalnych form. Gdy temperatura tworzywa spada, zmienia się jego struktura, staje się ono znacznie twardsze, bardziej stabilne i przez to nadaje się do obróbki metodami mechanicznymi, np. skrawaniem czy frezowaniem.

Jakie są rodzaj termoplastów?

Do najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych z tej kategorii należą:

  • polietyleny (PE),
  • polipropylen (PP),
  • poliamid (PA),

Choć wszystkie należą do tej samej ogólnej grupy tworzyw, to każde z nich ma swoje specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne – różnią się między innymi gęstością, wytrzymałością mechaniczną czy współczynnikiem tarcia. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego tworzywa do danego zastosowania.

Gdzie stosowane są termoplasty?

Termoplasty należą do najchętniej wykorzystywanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Używa się ich coraz częściej do produkcji takich elementów konstrukcyjnych jak koła zębate, prowadnice i profile, tuleje, ślimacznice i ślimaki ustalające na liniach technologicznych. Ich ważną zaletą jest fakt, że uszkodzone elementy z termoplastów mogą być w łatwy sposób przetworzone i wykorzystane do produkcji kolejnych wyrobów – dzięki temu elementy z termoplastów są wyjątkowo tanie i stanowią dobrą alternatywę dla podobnych części z metali.

Wróć