Przewiń w dół

Na czym polega frezowanie aluminium na sucho?

Luty 24, 2022

Frezowanie to jedna z podstawowych technik zaliczanych do obróbki skrawaniem. Wykorzystuje się ją powszechnie w masowej produkcji niezliczonych wręcz rodzajów elementów – między innymi w kształtowaniu aluminium. Frezowanie może być wykonywane na różne sposoby w zależności od potrzeb oraz kosztów – jednym z nich jest frezowanie na sucho. Na czym ono polega? Jakie są jego zalety, a jakie wady?

Czym jest frezowanie na sucho

Frezowanie na sucho to nic innego jak frezowanie materiału bez wykorzystania cieczy chłodząco-smarującej, odpowiedzialnej między innymi za (jak wskazuje sama jej nazwa) pochłanianie i odprowadzanie ciepła powstającego w momencie intensywnego tarcia ostrzy narzędzia roboczego o obrabianą powierzchnię. Mimo wykluczenia stosowania tego płynu, frezowanie na sucho materiałów takich jak aluminium jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad. Co więcej – frezowanie na sucho pod pewnym względami jest rozwiązaniem dużo korzystniejszych, niż frezowanie z użyciem cieczy obróbkowych.

Zalety frezowania na sucho

Wykluczenie z procesu obróbki cieczy chłodząco-smarującej sprawia, że jest on przede wszystkim tańszy i bezpieczniejszy. Należy pamiętać, że dla skutecznego chłodzenia narzędzi roboczych oraz krawędzi skrawania, konieczne jest zastosowanie dużych ilości cieczy. To powoduje, że nawet około 20% kosztów obróbki to właśnie koszt płynu obróbkowego. Ponadto zanieczyszczona w czasie obróbce wymaga odpowiedniej utylizacji, gdyż jest ona szkodliwa dla środowiska naturalnego oraz zdrowia osób odpowiedzialnych za obsługę obrabiarek.

Wpływ obróbki na sucho na materiał

Jak łatwo się domyślić, rezygnacja z chłodzenia przy pomocy specjalnej cieczy powoduje intensywne nagrzewanie się obrabianego materiału i narzędzia. Z jednej strony ma to pewnej korzyści pod postacią redukcji szoku termicznego, który występuje gdy rozgrzany materiał ma styczność z płynem. Wystąpienie tego zjawiska w negatywny sposób wpływa na strukturę tworzywa, przyczynia się do spadku jego wytrzymałości i plastyczności. Podczas frezowania na sucho do takiego zjawiska nie dochodzi – co jest kolejnym plusem tej metody. Niemniej należy pamiętać, że pod wpływem ciepła może dochodzić do wielu niepożądanych efektów, takich jak:

  • przywierania rozgrzanych wiórów i pyłu do powierzchni elementu oraz narzędzia,
  • obniżenie dokładności wymiarowo-kształtowej obróbki – wynika to z faktu, że rozgrzana krawędzie materiału, jakim jest aluminium stają się bardziej plastyczne. Z tego samego powodu utrudnione są pomiary rozgrzanych przedmiotów,
  • przyspieszone zużywanie narzędzi frezujących.

Aby te czynniki nie były przeszkodą w obróbce należy koniecznie pamiętać o tym, że obróbka na sucho wykorzystywana jest wyłącznie w obróbce zgrubnej – obróbka precyzyjna wykonywana jest przy zastosowaniu cieczy chłodząco-smarującej. Ponadto bardzo ważne jest dobranie odpowiednich narzędzi frezujących – w przypadku frezowania aluminium, które jako metal jest podatne na działanie wysokich temperatur, zalecanym rozwiązaniem są frezy z diamentowymi ostrzami. Właśnie takie narzędzia umożliwiają obróbkę przy wysokich obrotach i w krótkim czasie – tym samym redukują one tarcie.

Szukasz specjalistycznych usług z zakresu frezowania aluminium i innych metali oraz tworzyw sztucznych? Skontaktuj się z nami! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej branży, a nasi wykwalifikowani fachowcy, pracując na wysokiej jakości obrabiarkach CNC i konwencjonalnych.

Wróć