Przewiń w dół

Metale kolorowe i nie tylko. Materiały nieżelazne – czyli jakie?

Kwiecień 21, 2023

Metale towarzyszą ludzkości od tysięcy lat, a technologia ich produkcji i obróbki jest nieustannie udoskonalana, by dostarczać materiałów o dokładnie określonych właściwościach. Niewątpliwie najpowszechniej wykorzystywanymi metalami jest żelazo oraz wytwarzanego z niego stopy – stal i żeliwo. Poza nimi jednak wykorzystuje się szeroki wachlarz innych metal, nazywanych kolorowymi lub nieżelaznymi. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są metale nieżelazne?

Jak łatwo się domyślić, metalami nieżelaznymi nazywamy wszystkie metale, które nie są żelazem ani jego stopem. Metal nieżelazne można podzielić na dwie pomniejsze grupy: metale lekkie oraz metal ciężkie.

Do metali lekkich zalicza się między innymi aluminium, magnez i tytan oraz ich stopy. Metal ciężkie to między innymi: cynk, cyna, miedź, złoto, nikiel, platyna, wolfram.

Zastosowanie metali nieżelaznych

Żelazo i produkowana z niego stal odznaczają się m.in. wysoką trwałością. Są również tanie w produkcji i obróbce skrawaniem, dlatego są tak powszechnie stosowane. Jednocześnie jednak posiadają sporo wad, które sprawiają, że ich zastosowanie w wielu branżach jest bardzo ograniczone. Mowa tutaj przede wszystkim o ich podatności na utlenianie – w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, szczególnie wilgotnym, żelazo koroduje i stopniowo rozpada się. Metale nieżelazne z kolei łączy – poza przynależnością do jednego grupy materiałów – również fakt, że są w większości przypadków niepodatne na efekty kontakty z czynnikami środowiskowymi. Dlatego znajdują one szerokie zastosowanie w produkcji elementów, które muszą pracować w takich warunkach – wytwarza się z nich między innymi elementy armatury, rury, zaciski. Ponadto odznaczają się one dobrą przewodnością cieplną, dlatego świetnie spiszą się jako surowiec do produkcji elementów grzewczych.

Wróć