Przewiń w dół

Maszyny kontrolne – czym są i gdzie się je wykorzystuje?

Styczeń 28, 2021

Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach taką gałąź przemysłu, która w swoich działaniach nie wykorzystywałaby nowych technologii. Nowoczesne linie produkcyjne oraz różne inne urządzenia optymalizują i ułatwiają pracę, a przede wszystkim wpływają na jej efektywność. Automatyka przemysłowa rozwinęła się do tego stopnia, że coraz częściej eliminuje czynnik ludzki. Jest to niewątpliwie rozwiązanie na miarę XXI wieku, nie można jednak zapominać, że maszyny niekiedy mogą zawieść, a z pozoru drobny błąd może wykluczyć z obrotu całą linię produktów, co dla firmy wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Aby temu zapobiec powstały maszyny kontrolne.

 

Maszyny kontrolne, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie kontrolowanie różnorodnych procesów zachodzących w miejscach, w których wykorzystywana jest automatyka przemysłowa. Innymi słowy, czuwają one nad poprawnym działaniem innych maszyn i urządzeń produkcyjnych. Sprawowana przez nie kontrola może służyć dwóm celom. Po pierwsze maszyny te sprawdzają, czy inne urządzenia pracują wydajnie. Stopień napełnienia opakowań, poprawność kodów kreskowych czy też dat na opakowaniach to tylko niektóre z ich możliwości. Za ich pomocą można także przeprowadzać testy wytrzymałościowe maszyn, sprawdzać funkcjonowanie podzespołów czy też poprawność montażu. Wszystko to sprawia, że przedsiębiorstwo pracuje w pełni efektywnie i ma pełną kontrolę nad swoimi produktami. 

 

Drugim zadaniem maszyn kontrolnych jest ochrona pracowników. Jako że można je w pełni dostosować do stanowiska pracy, sprawdzają się szczególnie w miejscach, w których nieprawidłowe działanie urządzeń mogłoby mieć negatywny wpływ na zdrowie, a nawet zagrażać życiu. Dokładny pomiar temperatury, ciśnienia czy też stężenia wybranych substancji jest niekiedy konieczny, aby zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo.

 

W przypadku maszyn kontrolnych doskonale sprawdza się powiedzenie kontrola podstawą zaufania. Dzięki urządzeniom kontrolno-pomiarowym, panelom sterującym czy też systemowi łączności na bieżąco monitorują one pracę innych urządzeń, co jest gwarancją bezpieczeństwa i wydajności pracy. 

Wróć