Przewiń w dół

Maszyny CNC – nowe czy używane?

Czerwiec 2, 2021

Efektywność produkcji uzależniona jest w dzisiejszych czasach od zastosowania sprawnie działających maszyn i linii produkcyjnych. Dotyczy to wszystkich branż, w tym także takich, które za główny profil swojej działalności obrały obróbkę skrawaniem. Nie dziwi więc fakt, że poszukują one takich rozwiązań, które usprawniłyby pracę. Z tego powodu tradycyjne metody frezowania czy toczenia odchodzą do lamusa na rzecz technologii CNC wykorzystującej maszyny sterowane numerycznie. Z naszego wpisu dowiesz się, w jakie maszyny CNC warto zainwestować - nowe czy używane.

CNC czyli Computerized Numerical Control to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie. Za ich właściwe działanie odpowiada mikrokomputer, który można zaprogramować w taki sposób, aby uwzględniał rodzaj materiału oraz wszelkie wymagania techniczne. Rolą człowieka jest w tym przypadku jedynie wprowadzenie odpowiednich parametrów i nadzorowanie pracy maszyny. Takie rozwiązanie ma liczne zalety w stosunku do technologii tradycyjnej, znacznie usprawnia bowiem proces produkcyjny, ogranicza straty materiału, zapewnia precyzję i duży stopień powtarzalności. W technologii CNC pracuje coraz więcej maszyn, wśród których najpopularniejsze są frezarka i tokarka.

Maszyny CNC zapewniają ekonomię pracy, ponieważ dzięki nim procesy produkcyjne przebiegają znacznie szybciej, co przekłada się na zyski. Jednocześnie są jednak dość kosztowne. Sporo osób decyduje się więc na zakup maszyn używanych, ponieważ są one zdecydowanie tańsze. Są jednak i tacy, którzy wolą zainwestować w nową maszynę, twierdzą bowiem, że zakup szybko się zwróci, a będą mieć całkowitą pewność niezawodności sprzętu. Trudno stwierdzić, kto z nich ma rację, ponieważ oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety.

Nowa maszyna CNC

Niebywałą zaletą nowych maszyn CNC jest ich pełna sprawność. Kupujący otrzymuje ponadto gwarancję, dzięki której ma pewność, że w przypadku drobnej usterki lub większej awarii będzie mógł liczyć na darmową naprawę. Musi się on wprawdzie liczyć z wysokim kosztem zakupu, jednak sprawność maszyny i jej produkcja w zgodzie z najnowszą technologią z pewnością przełożą się na zyski produkcyjne i za jakiś czas wydatki się zwrócą. 

Używana maszyna CNC

Największą zaletą maszyn używanych jest ich znacznie niższa cena. Trzeba mieć jednak świadomość, że może iść za nią zdecydowanie gorsza jakość. Przed zakupem warto zatem dokładnie sprawdzić, czy maszyna nie posiada usterek, bowiem koszty ewentualnej naprawy mogą przewyższyć jej wartość. Niezwykle istotnym czynnikiem jest także rok produkcji. Maszyny starszego typu zostały wykonane w zupełnie innej technologii, co może przełożyć się na ich mniejszą funkcjonalność. Poza tym może pojawić się problem z dostępnością części zamiennych.

Maszyna CNC nowa czy używana? Za pierwszym rozwiązaniem przemawia gwarancja producenta, niezawodność oraz najnowsza technologia, za drugim niski koszt zakupu. W przypadku nowej maszyny trzeba się jednak liczyć z wysoką ceną, używana zaś może szybciej ulec awarii. Rozwiązaniem pośrednim może być skorzystanie z usług firm, które zajmują się obróbką skrawaniem CNC.

Wróć