Przewiń w dół

Jakie są zalety produkcji przy wykorzystaniu technologii CNC?

Styczeń 13, 2021

Metal, a także inne tworzywa konstrukcyjne wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu wymagają wcześniejszej obróbki. Nadanie im pożądanych kształtów jest możliwe dzięki procesowi nazywanemu obróbką skrawaniem. Dzięki niemu można przygotować liczne elementy, które służą do produkcji silników czy też maszyn produkcyjnych. Można to zrobić w sposób konwencjonalny z użyciem tokarek, arek i innych urządzeń wymagających pracy ludzkich rąk, bądź też wykorzystując technologię CNC. Jakie są zalety takiej produkcji?

 

CNC czyli Computerized Numerical Control to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie. Za ich właściwe działanie odpowiada mikrokomputer, który można zaprogramować w taki sposób, aby uwzględniał rodzaj materiału oraz wszelkie wymagania techniczne. Rolą człowieka jest w tym przypadku jedynie wprowadzenie odpowiednich parametrów i nadzorowanie pracy maszyny. Takie rozwiązanie ma liczne zalety w stosunku do technologii tradycyjnej. 

 

Przede wszystkim technologia CNC gwarantuje dużą precyzję. Maszyny dają możliwość tworzenia dowolnych, nawet najbardziej nietypowych kształtów obrabianych materiałów. Komputerowe cięcie to nie tylko bardzo duża dokładność, ale także oszczędność materiału. Tego typu obróbka charakteryzuje się także wysoką jakością, a powstałe elementy najczęściej nie muszą być już poddawane dodatkowym czynnościom mającym na celu chociażby wygładzenie ich krawędzi. Maszyna CNC "oddaje" produkt finalny, który jest w pełni zgodny z projektem technicznym. Urządzenie zdecydowanie podnosi zatem jakość produktów, która przynosi jednocześnie oszczędności wynikające z optymalnego wykorzystania surowców. Zaletą technologii CNC jest także duża oszczędność czasu. Większa wydajność obróbki jest możliwa dzięki zautomatyzowaniu całego procesu i wyeliminowaniu błędów wynikających z ludzkiego niedopatrzenia. Szybkość wynika ponadto z możliwości pracy na obrabiarkach wyposażonych w kilka osi. 

 

Zalety produkcji przy wykorzystaniu technologii CNC to precyzja i szybkość. Maszyny tego typu zrewolucjonizowały proces obróbki skrawaniem, przyczyniając się do oszczędności czasu i materiału. 

Wróć