Jakie są zalety mosiądzu?
Maj 31, 2023
Stopy metali to materiały bardzo powszechnie wykorzystywane w wielu branżach produkcji. Jednym z nich jest bardzo dobrze znany już od wielu wieków mosiądz. Mimo dynamicznego rozwoju nowych technologii wciąż znajduje on zastosowanie w branżach takich jak produkcja statków oraz produktów budowlanych. Dowiedz się więcej na temat właściwości mosiądzu i jego zalet.
Czym jest mosiądz?
Mosiądzem nazywamy każdy stop miedzi oraz cynku, w którym zawartość drugiego z pierwiastków wynosi od 10 do 45% całości. Stop składający się tylko z tych dwóch metali nazywamy mosiądzem dwuskładnikowym. Mosiądz może zawierać również śladowe ilości innych pierwiastków, takich jak cyna, ołów, mangan, chrom, żelazo, które nadają mu specyficznych właściwości – w takim przypadku mówimy o mosiądzu wieloskładnikowym. Skład mosiądzu ma również wpływ na jego kolor, który może wahać się między złotawym, a pomarańczowo-złotym.
Według historyków mosiądz znany był już w epoce żelaza, czyli w okresie od 1200 do 550 r p.n.e, jedna dopiero w IX wieku n.e. opanowała została technologia destylacji cynku, która usprawniła wytwarzanie stopu.
Jakie są właściwości i zalety mosiądzu?
Mosiądz to stop posiadający kilka istotnych z użytkowego punktu widzenia właściwości. Jego zdecydowanie największą zaletą jest pełna odporność na korozję – w przeciwieństwie do stali i innych stopów żelaznych mosiądz nie rdzewieje i nawet w kontakcie z bardzo trudnymi warunkami środowiskowymi (np. wilgoć, kontakt z substancjami chemicznymi, wysoka temperatura) zachowuje swoją pierwotną trwałość.
Pozostałe atuty mosiądzu to:
- wysoka plastyczność i dobre właściwości odlewnicze
- podatność na obróbkę skrawaniem,
- dobra przewodność cieplna.
- bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna.
To wszystko czyni z niego idealny materiał do wytwarzania produktów takich jak armatura, komponenty okrętów i innych pojazdów, elementy wyposażenia domów, instrumenty muzyczne. Wytwarza się z niego również monety