Przewiń w dół

Jakie rodzaje prowadnic wyróżniamy?

Luty 10, 2022

Cechą kluczową dla urządzeń mechanicznych jest to, że ich elementy wykonują określone, powtarzalne ruchy o określonej trajektorii. Jednym z rozwiązań, które umożliwia wykonanie ruchu są prowadnice, przybierające postać podłużnych szyn. Prowadnice stanowią bardzo rozbudowaną kategorię produktów, które znacznie usprawniają wydajność produkcji, tym samym przyczyniając się do redukcji ponoszonych kosztów. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie prowadnice oferujemy?

Nasza oferta prowadnic obejmuje:

  • prowadnice pod łańcuchy rolkowe,
  • prowadnice pod łańcuchy ogniwowe,
  • prowadnice pod pasy,
  • prowadnice specjalne,
  • prowadnice zakrętowe,
  • prowadnice prostobieżne,
  • profile wytłaczane,
  • oraz profile do maszyn rozlewniczych.

Nazwy wielu z nich wskazują na specyficzne ukształtowanie oraz zastosowanie. Prowadnice do łańcuchów rolkowych – czyli takich jak te stosowane w rowerach - mają płytko wyżłobione szyny, dzięki czemu segmenty łańcucha mogą się w nich dobrze osadzić. Zupełnie inny przekrój ma prowadnica do łańcucha ogniwowego. Wynika to z faktu, że ogniwa nie są ustawione równolegle, lecz krzyżowo – dlatego prowadnice do nich często również posiadają krzyżujące się rowki.

Prowadnice jaskółczy ogon

Bardzo interesującym typem prowadnic są prowadnice, w których przekroju zawarty jest kształt odwróconego trapezu, czyli jaskółczego ogona. Taki kształt szyny powoduje, że ruchomy element styka się z prowadnicą za pośrednictwem większej powierzchni. To skutkuje minimalizowaniem drgań i przekłada się na większą precyzję działania. Z drugiej strony większa powierzchnia oznacza większe tarcie podczas ruchu – aby temu zapobiegać prowadnice jaskółczy ogon wykonuje się zazwyczaj z tworzyw sztucznych o bardzo dobrych właściwościach ślizgowych.

Zalety prowadnic z tworzyw sztucznych

Produkcja prowadnic z konstrukcyjnych tworzyw sztucznych to jedna z naszych specjalności. Jakie są atuty tego rozwiązania? Przede wszystkim bardzo dobre parametry techniczne – niewielka masa sprawia, że prowadnice nie stanowią istotnego obciążenia dla innych elementów konstrukcyjnych maszyny czy linii produkcyjnej, z kolei wytrzymałość mechaniczna i odporność na duże tarcia przekłada się na wydłużenie żywotności prowadnicy. Ponadto tworzywa sztuczne są wyjątkowo odporne jeśli chodzi o kontakt z czynnikami zewnętrznymi takimi jak temperatura, wilgoć czy substancje chemiczne – dlatego doskonale sprawdzą się w różnych dziedzinach przemysłu, od produkcji żywności, po motoryzację. Przy tym wszystkim są one bardzo tanie w produkcji, co wynika zarówno z niewielkich kosztów materiału, jak i prostej, niewymagającej dużych nakładów obróbki. Również ich eksploatacja jest prosta i nieobciążająca finansowo, gdyż nie wymagają one specjalnej konserwacji, a jeśli ulegną uszkodzenia można je łatwo naprawić.

Szukasz prowadnic dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Wróć