Przewiń w dół

Jaka jest definicja obróbki konwencjonalnej?

Styczeń 13, 2022

Obróbka materiałów – takich jak metale, tworzywa sztuczne, szkło, kamień naturalny – jest niezbędna dla praktycznie każdej gałęzi przemysłu. To właśnie w toku obróbki produkuje się niezliczoną ilość elementów, które następnie wykorzystuje się w charakterze półproduktów o różnorakim zastosowaniu. Metod obróbki można wymienić wiele, jednak główna linia podziału przebiega między obróbką CNC a konwencjonalną. Czym jest ta druga?

Czym jest obróbka konwencjonalna?

Obróbką konwencjonalną nazywamy każdą obróbkę materiałów o stałej konsystencji, w której wykorzystuje się maszyny sterowane ręcznie przez operatora. Obróbką konwencjonalną może więc być dowolna metoda obróbki o ile do jej wykonania nie została wykorzystana maszyna sterowana komputerowo. Obróbka konwencjonalna to najstarsza i najbardziej tradycyjna metoda pracy z materiałem – wymaga ona nie tylko odpowiedniego doboru narzędzi, ale również bardzo dużego doświadczenia, umiejętności, znajomości obrabianego materiału. Nasi operatorzy to specjaliści, którzy posiadają wszystkie te cechy.

Metody obróbki konwencjonalnej

Jak wspomnieliśmy, obróbką konwencjonalną może być każda obróbka materiału, wykonywana przy pomocy maszyn i narzędzi sterowanych ręcznie. Zaliczamy do tej grupy między innymi:

Należy pamiętać, że każda z tych metod stanowi pewne potencjalne zagrożenie zarówno dla obrabianego materiału, jak i osoby wykonującej obróbkę. Dlatego ważne jest, by przy pracy z maszynami korzystać z odpowiednich środków ochronnych oraz bezwzględnie stosować się do zasad bezpieczeństwa. 

Kiedy stosowana jest obróbka konwencjonalna?

Obróbka konwencjonalna to rozwiązanie stosowane w sytuacjach, kiedy obróbka CNC – czyli przy pomocy maszyn sterowanych komputerowo – nie sprawdzi się ze względu na koszty czy ograniczony czas. Należy pamiętać, że do wykonania obróbki na maszynach CNC konieczne jest wcześniejsze stworzenie projektu produkowanego elementu – projekt ten stanowi instrukcję dla komputera w jaki sposób prowadzić narzędzie robocze obrabiarki, by uzyskać pożądany efekt. Wykonanie projektu jest jednak finansowo i czasowo opłacalne wyłącznie kiedy ma on zostać wykorzystany w masowej produkcji. W sytuacji, kiedy konieczne jest wykonanie pojedynczego, unikatowego elementu lub ewentualnie niewielkiej ilości podobnych elementów, obróbka konwencjonalna jest dużo bardziej przystępnym rozwiązaniem.

Wróć