Przewiń w dół

Jak ustrzec się przed problemami na zautomatyzowanej linii produkcyjnej?

Maj 12, 2021

Zautomatyzowana linia produkcyjna to podstawa działania większości fabryk. Gwarantuje ona szybkość produkcji i powtarzalność elementów. Im bardziej sprawna i wydajna, tym szybszy czas wytwarzania poszczególnych produktów, mniejsze straty materiału, a tym samym również większe zyski. Nie dziwi więc fakt, że oczekuje się od niej jak największej sprawności. Z naszego wpisu dowiesz się, jak się ustrzec przed problemami na zautomatyzowanej linii produkcyjnej.

Zautomatyzowana linia produkcyjna składająca się z zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń to duża wydajność i wyeliminowanie ryzyka błędów będących efektem czynnika ludzkiego. Nie znaczy to jednak, że automatyzacja gwarantuje całkowity brak problemów. Najważniejsze zatem, aby wiedzieć, z czego mogą one wynikać i jak im zapobiegać. 

Aby rozbudowa parku maszynowego była w pełni bezpieczna, poszczególne urządzenia powinny spełniać liczne normy. Określone są one m.in. w Dyrektywie Maszynowej Unii Europejskiej, która nakłada na producentów obowiązek poddania maszyn badaniom i ocenie zgodności, a tym samym prowadzi do ich certyfikacji. Nabycie takich maszyn to duża pewność dotycząca ich bezawaryjnego działania. Mimo to warto zastosować także dodatkowe środki bezpieczeństwa. Bieżące szkolenie pracowników z obsługi maszyn, szkolenia BHP, a przede wszystkim zastosowanie środków ochrony dostosowanych do nowych urządzeń to klucz do sukcesu i ochrona przed problemami wynikającymi z automatyzacji. Nowoczesne maszyny to i zaawansowane środki ochrony - maty bezpieczeństwa, bariery świetlne i wiele innych zabezpieczeń to ochrona zarówno dla pracownika, jak i dla samej maszyny.

W dzisiejszych czasach warto pamiętać również o zagrożeniu wynikającemu z cyberprzestępstwa. Jako że nowoczesne maszyny przetwarzają duże ilości danych, a najczęściej mają także połączenie z Internetem, grozi to z jednej strony wyciekiem cennych dla przedsiębiorstwa danych, z drugiej zaś daje możliwość cyfrowych ataków mogących zniszczyć proces produkcyjny. W tym celu warto pamiętać o zabezpieczeniach w postaci programów antywirusowych czy też zabezpieczeń serwerów.

Z jednej strony ochrona pracowników, z drugiej zaś bezpieczeństwo maszyn - tylko takie całościowe działanie zagwarantuje pełne bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć problemów związanych z automatyzacją linii produkcyjnej.

Wróć