Przewiń w dół

Jak tworzywa sztuczne wpływają na środowisko?

Styczeń 19, 2021

Nie ulega wątpliwości, że stan środowiska naturalnego ma kluczowe znaczenie zarówno dla jakości naszego życia, jak i dla zdrowia. Za sprawą unijnych dyrektyw, jak i zakrojonych na szeroką skalę działań edukacyjnych, mamy coraz większą świadomość proekologiczną.

 

Coraz częściej idą też za tym konkretne działania mające na celu ochronę naszej planety. Z drugiej zaś strony żyjemy w szybko rozwijającym się świecie, od którego oczekujemy tanich i komfortowych rozwiązań w wielu dziedzinach życia. Wyrazem tych oczekiwań jest, chociażby wykorzystywanie na szeroką skalę tworzyw sztucznych, które charakteryzują się dobrymi właściwościami i korzystną ceną. Czy da się zatem pogodzić chęć korzystania z nich z troską o ekologię. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się zastanowić, jaki jest wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne.

 

Tworzywa sztuczne były znane już w XIX wieku, jednak to wiek XX spowodował, że zaczęły być wykorzystywane niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu. Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Stosowane są jako elementy maszyn i urządzeń spotykanych w wielu gałęziach gospodarki. Często stanowią alternatywę dla komponentów metalowych i coraz bardziej zyskują na popularności za sprawą swoich właściwości, dzięki którym świetnie nadają się do obróbki. Co więcej, tworzywa sztuczne konstrukcyjne są odpowiednie do różnych metod obrabiania – zarówno frezowania, jak i toczenia CNC, a także obróbki konwencjonalnej czy nawet spawania. Do tego cechuje je korzystna cena, nie dziwi więc fakt, że są w powszechnym użyciu. Czy oprócz wspomnianych zalet mają jakieś wady?

 

Tworzywa sztuczne charakteryzują się wyjątkową trwałością. Jest to niewątpliwą zaletą w przemyśle, natomiast wadą z punktu widzenia środowiska naturalnego. Trwałość wpływa bowiem na proces rozkładu, który może zająć nawet kilkaset lat. Trafiają więc na wysypiska śmieci, a co gorsza również do środowiska naturalnego. Szacuje się, że ok. 80% zanieczyszczenia mórz i oceanów stanowią właśnie tworzywa sztuczne. Ma to degradujący wpływ na zwierzęta, a pośrednio także na zdrowie człowieka. Co zrobić z takim stanem rzeczy?

 

Z pewnością nie należy rezygnować z używania tworzyw sztucznych,  jednak trzeba zwiększyć świadomość ekologiczną. Producenci coraz częściej zwracają uwagę na to, aby były bezpieczniejsze, a dzięki dodaniu odpowiednich komponentów również łatwiej ulegały rozkładowi. Bardzo ważna jest również świadomość konsumentów. Segregacja odpadów to znacznie większa szansa na recykling. Ponowne przetworzenie lub też spalenie z odzyskiem energii to szansa na zneutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. 

Wróć