Przewiń w dół

Jak należy dbać o obrabiarkę CNC?

Styczeń 26, 2021

Obrabiarka CNC to nowoczesne urządzenie służące do obróbki skrawaniem. Od maszyn konwencjonalnych różni się tym, że jest sterowane numerycznie. Za właściwe działanie odpowiada mikrokomputer, który zapewnia dużą precyzję i umożliwia tworzenie dowolnych, nawet najbardziej nietypowych kształtów obrabianych materiałów. Urządzenie to zdecydowanie podnosi jakość produktów, a także wpływa na większą wydajność obróbki. Niezwykle istotne jest więc jego bezawaryjne działanie. Dowiedz się, jak dbać o obrabiarkę CNC?

 

Każde urządzenie składa się z licznych elementów, które wpływają na bezawaryjną pracę. Wystarczy drobne uszkodzenie choćby jednego z nich, by miało to wpływ na całokształt działania. Nie inaczej jest w przypadku obrabiarek CNC, które oprócz elementów mechanicznych wyposażone są także w elektronikę. Aby zapewnić im długotrwałą pracę i przedłużyć ich żywotność, warto przeprowadzać regularne przeglądy, konserwacje oraz kalibracje.

 

Każdy pracownik nadzorujący działanie urządzeń tego typu powinien zwracać uwagę na drobne usterki i awarie. Od właściwej reakcji zależy często skuteczność działań. Szybka wymiana wadliwie działającej części może zapobiec poważnym uszkodzeniom i wyeliminować przestoje w produkcji. Oprócz bieżącej kontroli działania, bardzo ważne są też regularne przeglądy serwisowe, które powinny być dokonywane przez fachowców z uprawnieniami. Podczas badania technicznego istotne jest sprawdzenie poprawności działania zespołów funkcyjnych - systemów hydraulicznych, prowadnic, przewodów, osi liniowych, śrub kulowych i wszelkich innych elementów. Ważna jest również kontrola wrzeciona, pozwala ona bowiem określić stan łożysk, pozycję i napęd wrzeciona, a także chociażby ilość smaru czy częstotliwość drgań. Nie można zapomnieć o wymianie filtrów i wentylatorów, a także o stworzeniu kopii zapasowej danych sterownika. Działania te pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, a bieżąca naprawa uszkodzonych komponentów zapewni bezawaryjne działanie urządzenia i z pewnością wpłynie pozytywnie na jego żywotność. 

Wróć