Przewiń w dół

Jak czyścić poliwęglan?

Lipiec 5, 2022

Poliwęglan to tworzywo sztuczne często wykorzystywane w charakterze zamiennika dla szkła – wynika to z jego wysokiej przepuszczalności światła. Nic dziwnego, że w końcu znalazł on zastosowanie w konstrukcji przeszkleń dachowych, czyli tzw. świetlików, obecnych między innymi w magazynach, halach fabrycznych, centrach handlowych i innych obiektach wielkopowierzchniowych. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o konserwację poliwęglanu.

Czy czyszczenie świetlików z poliwęglanu jest konieczne?

Jeśli konstrukcja świetlika dachowego z poliwęglanu mu kształt łuku lub kopuły lub jeśli jego powierzchnia jest nachylona po kątem co najmniej o 10 stopni, wtedy taki świetlik ulega samooczyszczeniu. To samo dotyczy dachów, zadaszeń – duża część zanieczyszczeń, od opadłych liści i gałęzi, przez pył, kończąc na brudzie z roztopionego śniegu będzie z nich po prostu sama się zsuwać. Niemniej dla utrzymania estetyki dachu czy świetlika, a także zapewnienia maksymalnej przezroczystości i jasności wnętrza, raz na jakiś czas warto je dokładniej przemyć.

Środki do czyszczenia poliwęglanu

To okresowego mycia płyt poliwęglanowych nie trzeba stosować specjalnych środków czyszczących – w zupełności wystarczą łagodne detergenty, dostępne w każdym gospodarstwie domowym, np. mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń, rozpuszczone w letniej wodzie. Nie powinno się za to stosować rozpuszczalników takich jak benzen, aceton czy etanol, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię poliwęglanu. Ewentualnie możliwe jest używanie eteru naftowego, heksanu lub heptanu, ale tylko w sytuacji, kiedy płyta poliwęglanu została zabrudzona farbą lub olejem. Po zastosowaniu takich środków zaleca się przemyć całą powierzchnię płyty przy pomocy letniej wody i wspomnianych detergentów.

Jak czyścić poliwęglan?

Poza wymienionymi wyżej środkami czyszczącymi należy zaopatrzyć się również w odpowiednie narzędzia. Podstawą będą miękkie ściereczki lub gąbki, którymi można bardzo skutecznie i zmyć większość zanieczyszczeń. Nie zaleca się natomiast używania narzędzi takich jak szczotki druciane i plastikowe, druciane gąbki czy papier ścierny, gdyż będą one rysować powierzchnię poliwęglanu – zarysowania nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą się w nim zbierać zanieczyszczenia. Ponadto uszkodzona powierzchnia poliwęglanu może tracić swoją wytrzymałość i szczelność. Jeśli mycia wymaga większa powierzchnia, można sobie ułatwić zadanie korzystając z myjki ciśnieniowe lub parowej, nie należy jednak używać ciśnienia większego, niż 100 bar – silniejszy strumień może prowadzić do uszkodzenia poliwęglanu.

Kiedy myć płyty poliwęglanowe?

Poza doborem odpowiednich narzędzi, ważne jest też wybranie odpowiedniej pory do pracy. Nie powinno się czyścić płyt poliwęglanowych w bardzo ciepłe dni i w ostrym słońcu, ponieważ skupiające się w kroplach wody światło może powodować powstawanie na powierzchni płyt trwałych przebarwień.

A co z profilami?

Profile używane do konstruowania świetlików i zadaszeń z płyt poliwęglanowych wykonywane są z aluminium, które jest odporne na korozje – z czasem pokrywa się warstwą naturalnej patyny, która chroni metal przed utlenianiem. Patyny nie należy usuwać. Jeśli profile są zanieczyszczone, wystarczy przetrzeć je letnim roztworem łagodnego detergentu. 

Wróć