Przewiń w dół

Jak ciąć poliwęglan?

Styczeń 17, 2023

Poliwęglan to jedno z tworzyw sztucznych, które dzięki swoim właściwościom znalazło dość szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Ważnym etapem obróbki płyt poliwęglanowych jest ich przycinanie do odpowiedniego rozmiaru. Tak jak w przypadku wielu innych materiałów, kluczowe jest zastosowanie do tego prawidłowych metod. Dowiedz się w jaki sposób ciąć płyty z poliwęglanu i czy można to robić samodzielnie.

Jak ciąć poliwęglan we własnym zakresie?

W przypadku płyt z poliwęglanu komorowego o niewielkiej grubości – do około 10 mm – cięcia można wykonać własnoręcznie przy pomocy nawet prostych narzędzi. Dobrze sprawdzi się np. naostrzony nóż – ostrze można wstępnie podgrzać, dzięki czemu poliwęglan w miejscu cięcia stanie się miększy. Poradzić sobie można również przy użyciu piły lub wyrzynarki. Należy jednak pamiętać, by brzeszczot użyty do cięcia miał drobne ostrza – to zapobiegnie nadmiernemu strzępieniu się krawędzi płyty. Ponadto płyty powinna być dobrze unieruchomiona, by minimalizować drgania, a tępo cięcia powinno być raczej niewielkie.

Należy pamiętać, by po przeprowadzeniu cięcia dokładnie oczyścić płytę z pyłu, który może zbierać w komorach.

Cięcie przemysłowe płyt poliwęglanowych

Powyższe metody mogą sprawdzić się w przypadku płyt poliwęglanowych o niewielkiej grubości. Jeśli materiał jest grubszy niż 10 mm, najlepiej pozostawić jego przycięcie do odpowiednie rozmiaru naszej firmie. Do wykonania tego zadania stosujemy maszyny CNC wyposażone w odpowiednie narzędzia robocze – między innymi frezarki. To pozwala nam przeprowadzić cięcie w płycie poliwęglanowej o znacznych rozmiarach, grubości nawet do 100 mm i przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji, nawet w przypadku skomplikowanych kształtów. Maszynowe cięcie płyt poliwęglanowych jest szczególnie polecane w przypadku kiedy konieczne jest przeprowadzenie większej ilości elementów, np. do wykonania świetlików dla dużych obiektów. 

Wróć