Przewiń w dół

Jak chronić stal przed korozją?

Styczeń 22, 2021

Stal to trwały i solidny materiał, który jest chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Powstają z niego zarówno wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne, jak i niewielkie części składowe maszyn. Mimo swojej niezwykle dużej odporności, stal jest podatna na działanie korozji. Jak ją przed tym uchronić?

 

Korozja to proces polegający na niszczeniu różnych materiałów, w tym przede wszystkim metali pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Warunki atmosferyczne czy też uszkodzenia fizyczne powodują, że rdza wnika w materiał i zmienia jego strukturę. To z kolei prowadzi do uszkodzeń i niekorzystnie wpływa na trwałość. Proces ten może objąć nawet stal nierdzewną. Nie dziwi więc fakt, że producenci konstrukcji stalowych dokładają wszelkich starań, aby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć swoje produkty.

Najskuteczniejsze metody zabezpieczania stali przed korozją

 

Cynkowanie ogniowe jest to jedna z najlepszych metod ochrony stali przed korozją, która potrafi zabezpieczyć ją nawet na kilkadziesiąt lat. Polega ona na nałożeniu na powierzchnię stali warstwy cynku. Proces ten odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki której pomiędzy stalą a cynkiem zachodzi reakcja. Jej efektem jest stworzenie trwałej i odpornej powłoki, która ściśle przylega do stali i dokładnie pokrywa wszystkie elementy. Wytworzony układ elektrochemiczny sprawia, że stal pokrywa się nieprzepuszczalną powłoką, która zapewnia jej doskonałą ochronę.

 

Malowanie proszkowe to kolejna ze skutecznych metod ochrony stali. Na jej powierzchnię nakłada się warstwowo proszkowe farby, co nie tylko chroni stal, ale też zapewnia jej dodatkowe walory estetyczne. Powstała powłoka jest trwała i pełni funkcje ochronne. Zarówno kolor, jak i ilość warstw można dostosować do wymagań klienta, dzięki czemu otrzyma on produkt dostosowany do swoich potrzeb. Taki sposób rozprowadzania farby można zastosować nawet na dużych konstrukcjach. Malowaniem proszkowym można objąć także stal cynkowaną ogniowo, trzeba to jednak zrobić profesjonalnie z odpowiednim przygotowaniem wszystkich elementów. Dodatkowa warstwa farby z pewnością jeszcze bardziej przyczyni się do trwałości stali.

 

Malowanie farbą antykorozyjną to również metoda ochronna, jednak stosowana raczej w użytku domowym niż przemysłowym. Jej skuteczność zależy od odpowiedniego przygotowania podłoża. Widoczne ślady rdzy warto wcześniej usunąć za pomocą papieru ściernego lub specjalnej szczotki. Po dokładnym umyciu i odtłuszczeniu powierzchni można przystąpić do malowania. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta farby. Ta metoda z pewnością ochroni stalowe konstrukcje, jednak dla pełnej ochrony malowanie najlepiej powtarzać co kilka lat.

 

Odpowiednio zabezpieczone elementy stalowe będą odporne na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba pamiętać, że po obróbce skrawaniem czy też spawaniu konstrukcji stalowych, warto je zabezpieczyć, aby zapewnić im trwałość na lata.

Wróć