Przewiń w dół

Historia obróbki skrawaniem CNC

Styczeń 4, 2021

Od zarania dziejów człowiek próbował udoskonalać przestrzeń wokół siebie. Odkrywał potrzebę posiadania nowych przedmiotów, które zwiększałyby komfort jego życia. Nie wszystko jednak udawało mu się zrobić ręcznie. W tym celu tworzył proste konstrukcje i urządzenia, dzięki którym ułatwiał sobie pracę.

 

Już we wczesnych wiekach radził sobie z wierceniem otworów w kamieniach, a nieco później potrafił przeprowadzić hartowanie. Mimo że używał do tego prymitywnych z naszego punktu widzenia narzędzi, dały one zaczątek współczesnym wynalazkom. Nie inaczej było z obróbką skrawaniem.

 

Obróbka skrawaniem polega na nadawaniu materiałom różnych kształtów poprzez ścinanie ich wierzchniej warstwy. Najczęściej kojarzy się ona z obróbką metalu, jednak tą metodą można pracować również z drewnem czy też tworzywami sztucznymi konstrukcyjnymi. Trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie bez tego procesu, ponieważ dzięki niemu powstają liczne części i elementy wykorzystywane niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu.

 

Przez wiele wieków działania będące zaczątkiem obróbki skrawaniem miały charakter ręczny i wiązały się głównie z pracą człowieka, który ułatwiał ją sobie dzięki użyciu prostych narzędzi. Pierwszą rewolucję w tej dziedzinie przyniosło wynalezienie silnika parowego, który końcem XVIII i początkiem XIX wieku zaczął być wykorzystywany do napędzania obrabiarek. Dalszy rozwój miał miejsce w wieku XIX, kiedy to zaczęto udoskonalać narzędzia i napędzać je już nie tylko silnikiem parowym, lecz także elektrycznym. Powstały pierwsze frezarki i tokarki, które z biegiem wieków zaczęły przybierać coraz bardziej doskonałe formy. Gdy doszło do automatyzacji linii produkcyjnych, ich pracę zaczęły usprawniać obrabiarki, które jednak w dalszym ciągu miały ograniczone możliwości i wymagały pracy człowieka. Dopiero połowa XX wieku przyniosła rewolucję w postaci powstania pierwszych maszyn sterowanych numerycznie. Szybki rozwój informatyki i automatyki spowodował, że prace nad udoskonalaniem tego typu maszyn były zakrojone na szeroką skalę, w efekcie czego powstały nowoczesne urządzenia CNC.

 

CNC czyli Computerized Numerical Control to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie. Za ich właściwe działanie odpowiada mikrokomputer, który można zaprogramować w taki sposób, aby uwzględniał rodzaj materiału oraz wszelkie wymagania techniczne. Rolą człowieka jest w tym przypadku jedynie wprowadzenie odpowiednich parametrów i nadzorowanie pracy maszyny. Takie rozwiązanie ma liczne zalety w stosunku do technologii tradycyjnej. Charakteryzuje go precyzja, szybkość oraz duży stopień powtarzalności. Wszystko to sprawia, że jest to technologia na miarę XXI wieku, która zrewolucjonizowała obróbkę skrawaniem.

Wróć