Przewiń w dół

Główne zalety używania maszyn CNC

Maj 12, 2021

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie zawładnęły niemalże każdą dziedziną życia. Ułatwiają one codzienne funkcjonowanie, a także znacznie usprawniają procesy produkcyjne. Korzystanie z nich jest więc nie tylko niezwykle wygodne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Nie dziwi więc fakt, że stale poszukuje się jeszcze doskonalszych i w pełni zautomatyzowanych rozwiązań, czego wyrazem jest powstanie maszyn CNC. Poznaj główne zalety ich używania.

CNC czyli Computerized Numerical Control to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie. Mikrokomputer, w jaki zostały wyposażone tego typu urządzenia, daje możliwość precyzyjnego zaprogramowania maszyny, które uwzględnia zarówno rodzaj materiału, jak i wszelkie wymagania techniczne. Rolą człowieka jest w tym przypadku jedynie wprowadzenie odpowiednich parametrów i nadzorowanie pracy maszyny. Takie rozwiązanie ma liczne zalety w stosunku do obróbki konwencjonalnej.

Precyzja i powtarzalność

Obróbka skrawaniem to proces mający na celu nadawaniu materiałom różnych kształtów poprzez ścinanie ich wierzchniej warstwy. Dzięki niemu powstają zarówno duże elementy konstrukcyjne, jak i bardzo niewielkie części składowe maszyn i urządzeń. Wszystkie z nich muszą cechować się dużą precyzją wykonania. Wykorzystanie maszyn CNC daje możliwość tworzenia dowolnych, nawet najbardziej nietypowych kształtów obrabianych materiałów. Komputerowe cięcie to bardzo duża dokładność oraz najwyższa jakość, bowiem powstałe elementy najczęściej nie muszą być już poddawane dodatkowym czynnościom mającym na celu chociażby wygładzenie ich krawędzi. Maszyna CNC "oddaje" produkt finalny, który jest w pełni zgodny z projektem technicznym. Urządzenie zdecydowanie podnosi zatem jakość produktów, które są wykonane z najwyższą precyzją. Ponadto wszystkie elementy charakteryzują się wysokim stopniem powtarzalności, co jest również niebywałą zaletą zastosowania maszyn sterowanych numerycznie.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kolejną zaletą technologii CNC jest duża oszczędność czasu oraz ekonomia. Sterowanie komputerowe pozwala na optymalne wykorzystanie surowców i zminimalizowanie strat materiału. Zaletą zastosowania maszyn CNC jest także duża oszczędność czasu. Większa wydajność obróbki jest możliwa dzięki zautomatyzowaniu całego procesu i wyeliminowaniu błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Szybkość wynika ponadto z możliwości pracy na obrabiarkach wyposażonych w kilka osi. Oszczędność materiału, a także szybszy czas produkcji mają bezpośrednie przełożenie na zyski, co jest niebywałą zaletą tej technologii.

Maszyny CNC to nowoczesne urządzenia na miarę XXI wieku, dzięki którym proces produkcyjny jest szybszy i zdecydowania bardziej ekonomiczny, a wytworzone elementy charakteryzują się dużą precyzją wykonania i wysokim stopniem powtarzalności.

Wróć