Przewiń w dół

Gdzie zastosowanie znajduje obróbka CNC?

Marzec 7, 2022

Obróbka mechaniczna materiałów znana jest w przemyśle od bardzo dawna. Przez długi czas obrabiarki były urządzeniami sterowanymi ręcznie przez posiadających odpowiednie kwalifikacje fachowców. Dopiero mniej więcej w połowie XX wieku wprowadzono rewolucję w produkcji, polegającą na wykorzystaniu maszyn sterowanych komputerowo. Tak narodziła się obróbka CNC, która obecnie znajduje szeroki zastosowanie w produkcji różnego rodzaju artykułów.

Na czym polega obróbka CNC?

Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, to układ sterowania, w którym programowalny mikrokomputer odpowiedzialny jest za prowadzenie narzędzi roboczych obrabiarek. Innymi słowy – obrabiarka CNC to urządzenie, które nie wymaga operatora odpowiedzialnego za bezpośrednie sterowanie nim. Cała obróbka zachodzi w sposób całkowicie automatyczny, w zgodzie z wprowadzonym programem i na podstawie wprowadzonego do systemu urządzenie cyfrowego projektu. Maszyny CNC mogą wykonywać właściwie każdy rodzaj obróbki, doskonale radzą sobie między innymi z:

Wykorzystując maszyny CNC możemy obrabiać z powodzenie różnego rodzaju materiały, w tym metale takie jak stal, aluminium czy mosiądz różnego rodzaju konstrukcyjne tworzywa sztuczne. Nasi specjaliści posiadają doświadczenie i wiedzę niezbędną do realizacji nawet bardzo skomplikowanych projektów.

Gdzie stosuje się obróbkę CNC?

Obróbka CNC posiada szereg zalet, których nie ma obróbka konwencjonalna, czyli wykonywana przy użyciu ręcznie obsługiwanych maszyn. Są to:

  • wysoka precyzja – zarówno pod względem kształtów, jak i wymiarów elementy wytwarzane na obrabiarkach CNC dokładnie odpowiadają parametrom zawartym w cyfrowych projektach;
  • szybkość pracy – precyzja działania obrabiarki nie jest okupowana szybkością pracy; urządzenia operuje narzędziami roboczymi po z góry określonych torach, co pozwala uzyskać bardzo duże prędkości obróbki;
  • powtarzalność – każdy projekt może zostać zrealizowany potencjalnie nieskończoną ilość razy przy zachowaniu bardzo wysokiej zgodności z projektem; ilość ewentualnych niedoróbek i niedoskonałości jest nieznaczna;
  • bezpieczeństwo – udział operatora w procesie obróbki CNC jest ograniczony do programowania obrabiarki i dobierania odpowiednich parametrów pracy. Nie uczestniczy on bezpośrednio w pracy urządzenia, nie ma kontaktu z narzędziami tnącymi, co redukuje ryzyko groźnych wypadków;
  • automatyzacja – obrabiarki CNC to urządzenia w dużym stopniu samodzielne, po zaprogramowaniu są w stanie przy minimalnym nadzorze realizować kolejne zadania. Do nadzoru dużych zespołów tych urządzeń nie potrzeba rozbudowanego personelu.

Te cechy sprawiają, że obróbka CNC jest technologią szczególnie cenioną w masowym wytwarzaniu różnego rodzaju artykułów, na przykład komponentów do maszyn, czy elementów instalacji. Precyzja, szybkość, powtarzalność pozwalają maksymalizować produkcję przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów i strat (np. pod postacią zużytego surowca, energii czy reklamacji). Wysoki poziom bezpieczeństwa personelu i jego znaczące ograniczenia również przekłada się na niższe koszty. Jednocześnie należy pamiętać, że obrabiarki CNC pracują w oparciu o cyfrowe projekty, których wykonanie jest kosztowne i czasochłonne. Dlatego nieopłacalne jest wykorzystywanie tej technologii do produkcji pojedynczych sztuk lub bardzo niewielkich serii elementów – dopiero po osiągnięciu określonego nakładu produkcji, wykorzystanie obrabiarek CNC zaczyna się zwracać.

Wróć