Przewiń w dół

Gdzie zastosowanie znajdują poliwęglany? Jak się je obrabia?

Listopad 5, 2023

Poliwęglany są lekkie, wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. W związku z tym, poliwęglany znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu materiałowi, jego zastosowaniom oraz metodom obróbki.

Zastosowanie poliwęglanów w przemyśle

Poliwęglany są niezwykle wszechstronnym materiałem, który można spotkać praktycznie wszędzie. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań poliwęglanów jest produkcja świetlików z poliwęglanu. Świetliki te cechują się wysoką przepuszczalnością światła oraz doskonałą izolacją termiczną, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem do stosowania na dachach budynków przemysłowych czy magazynowych. Ponadto poliwęglany stosowane są też w branży motoryzacyjnej i budowlanej, a także w przemyśle elektronicznym i medycznym.

Obróbka poliwęglanów

Poliwęglany można ciąć za pomocą różnych narzędzi, takich jak piły tarczowe, nożyce czy frezarki. Ważne jest jednak, aby używać ostrzy o odpowiedniej twardości i kształcie, aby uniknąć uszkodzeń materiału. Podczas cięcia warto również zastosować odpowiednią prędkość, aby zapobiec przegrzewaniu się poliwęglanu.

W przypadku wiercenia otworów w poliwęglanach, należy używać wiertła o odpowiednim kształcie i średnicy. Ponadto, warto zastosować niewielką ilość smaru, aby ułatwić proces wiercenia oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia materiału.

Poliwęglany można również gięć, co jest szczególnie przydatne przy produkcji elementów o skomplikowanych kształtach. W celu uzyskania precyzyjnych gięć, można zastosować specjalne matryce gięciarskie lub korzystać z techniki termicznej, polegającej na podgrzewaniu materiału do odpowiedniej temperatury.

Wróć