Przewiń w dół

Czym są tuleje i gdzie się je stosuje?

Październik 3, 2022

Wszelkiego rodzaju maszyny – czy to pojazdy, sprzęty rolnicze czy urządzenia wchodzące w skład linii produkcyjnych – zbudowane są z całego szeregu różnego rodzaju części. Każdy z tych komponentów musi mieć ściśle określony kształt, co pozwala przeprowadzić ich klasyfikację. W poniższym wpisie wyjaśniamy czym są tak zwane tuleje i gdzie się je wykorzystuje w przemyśle.

Czym są tuleje i gdzie się je stosuje?

Tuleje to nic innego jak elementy o kształcie wydrążonego walca lub wydłużonego pierścienia o niemalże dowolnych wymiarach. Bardzo dobrym przykładem powszechnie wykorzystywanej tulei jest tuleja cylindrowa, czyli element konstrukcji silnika, w którym porusza się tłok silnika. Ponadto wyróżniamy między innymi tuleje zaciskowe (lub rozprężno-zaciskowe), których zadaniem jest mocowanie ruchomych elementów, bądź tuleje redukcyjne, umożliwiające połączenie elementów o różnych średnicach. Elementy te stosowane są w konstrukcji wielu maszyn i urządzeń, np. samochodów, pojazdów i maszyn rolniczych, urządzeniach wchodzących w skład linii produkcyjnych oraz wielu innych.

W jaki sposób produkowane są tuleje?

Niezależnie od swojego zastosowania, tuleje muszą odznaczać się bardzo wysoką dokładnością kształtową i wymiarową – nieprawidłowości w tych parametrach sprawiają, że pojedyncza tuleja nie spełnia prawidłowo swojego zadania lub jest bardziej narażona na uszkodzenia. Ponownie przykładem jest tutaj tuleja cylindrowa, której wewnętrzne ścianki powinni precyzyjnie pasować do kształtu przemieszczającego się w niej cylindra.

Z tego powodu do produkcji tulei z metalu czy tworzyw sztucznych powszechnie wykorzystuję się technologię CNC, czyli komputerowego sterowania obrabiarkami. Pozwala to zachować bardzo wysoką zgodność z projektem elementu przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości produkcji.

Wróć