Przewiń w dół

Czym są prowadnice typu jaskółczy ogon?

Luty 14, 2022

Automatyzacja procesów ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie dla przemysłu. Wyeliminowanie z produkcji udziału pracowników przekłada się w dużej mierze na wzrost wydajności i wyniki finansowe przedsiębiorstw. Warunkiem jest zadbanie o to, by wszystkie etapy produkcji zachodziły w sposób płynny i szybki. Dotyczy to również przemieszczania elementów roboczych maszyn. W tym celu wykorzystuje się m.in. prowadnice typu jaskółczy ogon.

Charakterystyka prowadnic jaskółczy ogon

Nazwa „jaskółczy ogon” nie jest przypadkowa. Są to prowadnice ślizgowe, których zadaniem – podobnie jak w przypadku innych rozwiązań z tej kategorii – jest przemieszczanie elementu ruchomego po zadanym torze. Co je wyróżnia na tle pozostałych typów prowadnic to charakterystyczny przekrój – ich środkowa część wycięta jest na kształt trapezu, przypominającego właśnie ogon jaskółki. Taki kształt prowadnicy ma duże przełożenie na jej  funkcjonowanie w maszynie. Dzięki niemu ruchome elementy zamontowane na prowadnicy stykają się z nią za pośrednictwem większy powierzchni, co przekłada się na poprawioną absorpcję wstrząsów oraz wibracji. To czyni z jaskółczego ogona rozwiązanie idealne w instalacjach, gdzie liczy się przede wszystkim wysoka precyzja działania oraz bezpieczeństwo pracy.

Jak wytwarzane są prowadnice jaskółczy ogon?

W produkcji naszych prowadnic typu jaskółczy ogon korzystamy z różnego rodzaju konstrukcyjnych tworzyw sztucznych, takich jak polietylen czy poliamid. Wyróżniają się one nie tylko korzystnymi właściwościami ślizgowymi, które pozwalają zminimalizować tarcie podczas pracy prowadnicy (nawet mimo zwiększenia powierzchni styku między prowadnicą a przemieszczającym się elementem), ale również wyjątkową lekkością oraz wytrzymałością na obciążenia i różnego czynniki zewnętrzne. Do obróbki prowadnic wykorzystujemy z kolei zaawansowane maszyny typu CNC, które są gwarantem dokładnego wykończenia elementów, zarówno pod względem kształtu, jak i wymiarów. To bardzo istotne, ponieważ tylko precyzyjnie wykonane prowadnice mogą zapewniają wydajną pracę.

Zastosowanie prowadnic

Prowadnice typu jaskółczy ogon to rozwiązanie wykorzystywane bardzo powszechnie przy konstruowaniu linii produkcyjnych działających w najróżniejszych branżach – od przemysłu spożywczego, przez chemicznych, kończąc na budownictwie oraz rolnictwie. Dzięki nim możliwe jest między innymi zautomatyzowanie transportu surowców i półproduktów między poszczególnymi etapami produkcji, a także zapewnienie prawidłowego ruchu elementom roboczym linii. Są one również ważnym elementem maszyn, takich jak chociażby obrabiarki CNC i inne, w których konieczna jest dbałość o wysoką precyzję ruchu elementów.

Szukasz solidnych prowadnic ślizgowych – jaskółczych ogonów i innych. Skontaktuj się z nami! Posiadamy duże doświadczenie w produkcji tych i wielu innych elementów maszyn, które sprawdzą się w Twojej działalności.

Wróć