Przewiń w dół

Czym są obracarki? Do czego są stosowane?

Luty 25, 2022

W skład linii produkcyjnych wchodzi wiele, mniej lub bardziej skomplikowanych elementów, odpowiedzialnych za wykonywanie konkretnych czynności. Tylko ich zgrane działanie zapewnia prawidłowy przebieg produkcji – niska wydajność jednego z nich odbija się spadkiem wydajności całej linii. Jednym z takich urządzeń jest obracarka, obecna na liniach stosowanych m.in. w produkcji artykułów żywnościowych w puszkach czy butelkach. Na czym polega ich rola?

Czym są obracarki?

Obracarka to – jak sama jej nazwa wskazuje – element linii produkcyjnej, odpowiedzialny za obracanie artykułów poruszających się wzdłuż linii produkcyjnej między jednym urządzeniem a drugim. Wykorzystuje się je między innymi w zakładach z branży spożywczej, np. produkujących napoje w butelkach czy żywność w puszkach. Obracarki, w przeciwieństwie do innych elementów linii produkcyjnej nie są maszynami, ponieważ nie posiadają ruchomych elementów. Przybierają one postać pojedynczych bloków, w których przy pomocy metod takich jak frezowanie i toczenie wykonano spiralny tunel o przekroju odpowiadającym wymiarom butelki, słoika czy puszki. Zasada ich działania jest bardzo prosta – obracarki umieszcza się na linii produkcyjnej między dwoma odcinkami taśmy transportowej. Produkt przemieszczający się po taśmie wchodzi do obracarki, a następnie zostaje pod wpływem naporu kolejnych produktów przepchnięty przez spiralę. Po wyjściu z drugiej strony produkt jest już obrócony o odpowiedni kąt. Zazwyczaj stosuje się obracarki obracają o kąt 180 stopni, jednak możliwe jest wykonanie elementów pracujących na innych kątach, a także wymuszających zmianę kierunku przemieszczania się produktów. Wszystko uzależnione jest od wymogów produkcji.

Zalety obracarek

Obracarki do puszek i butelek to rozwiązanie stosowane powszechnie w zakładach produkcyjnych różnych branż i różnych rozmiarów – sprawdzą się zarówno w bardzo rozbudowanych fabrykach, jak i niewielkich manufakturach wytwarzających produkty na potrzeby rynku lokalnego. Wynika to z ich wielu zalet, między innymi:

  • niewielkiej ceny – obracarki są urządzeniami bardzo prostymi i łatwymi w produkcji, a przez to dostępnymi pod względem finansowym dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa, które ich potrzebuje;
  • niewielkich gabarytów – każdy z wymiarów obracarki wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Ponadto nie wymagają one podłączania do instalacji elektrycznej czy innych systemów. To sprawia, że można je bez większego problemy zamontować w niemalże dowolnym punkcie linii produkcyjnej, jeśli jest to wymagane;
  • dobrych właściwości tworzywa – obracarki wykonuje się zwykle z polietylenu, które posiada odpowiednie właściwości ślizgowe, wysoką odporność na tarcie oraz dużą wytrzymałość mechaniczną. Jest również odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych. Innymi słowy, nie ulega uszkodzeniom i nie wymaga praktycznie żadnych czynności konserwacyjnych;
  • nieograniczona wydajność – ze względu na swoją konstrukcję, obracarka nie jest w stanie w żaden sposób ograniczyć wydajności linii produkcyjnej. To prędkość z jaką produkty przemieszczają się na taśmie transportowej odpowiada za prędkość ich obrotu, a nie na odwrót;
  • automatyczne działanie – dzięki obracarkom nie ma potrzeby zatrudniać personelu, który byłby odpowiedzialny za odpowiednie ustawianiu produktów na linii. Nie ma również potrzeby stosowania bardziej skomplikowanych i kosztowniejszych w eksploatacji rozwiązań technicznych.

Podsumowując, obracarki to proste, ale jednocześnie bardzo sprytne rozwiązanie, które pozwala znacznie poprawić wydajność pracy linii produkcyjnych przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów ich obsługi i utrzymania.

Szukasz rozwiązań dla swojego biznesu? Skontaktuj się z nam, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości na temat obracarek.

Wróć