Przewiń w dół

Czym jest karuzela w technice?

Październik 3, 2022

W konstrukcji wszelkiego rodzaju maszyn i systemów – np. urządzeń rolniczych czy linii produkcyjnych – wyróżnić można wiele elementów – od prostych prowadnic, kończąc na kołach zębatych o skomplikowanych kształtach. W tej grupie znajdują się również tak zwane karuzele. Czym one są, jaką rolę odgrywają, w jaki sposób się je wytwarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdzie w poniższym wpisie.

Czym jest karuzela?

W potocznym języku karuzela to napędzane siłą mięśni lub silnikiem urządzenie rekreacyjne, które obracając się wokół własnej przenosi osoby siedzącego na jego obrzeżu. To tradycyjny element wyposażenia placów zabaw, a także atrakcja wszelkiego rodzaju lunaparków.

Pojęcie „karuzela” występuje również w terminologii technicznej. Określa się nim elementy o kształcie koła, których zadaniem również jest obracanie się wokół własnej osi i przenoszenie innych elementów. Karuzele techniczne pojawiają się w konstrukcji między innymi linii transportowych stosowanych w zakładach produkcyjnych oraz magazynach czy w różnego rodzaju maszynach – na przykład rolniczych.

Jak produkowane są karuzele?

Karuzele, niezależnie od swojego kształtu, wielkości czy przeznaczenia, są elementami, które muszą być wytwarzane z zachowaniem bardzo dużej precyzji. Niedokładność produkcji może powodować np. nieodpowiednie wyważenie koła i tym samym zaburzenia w jego pracy. Dlatego wytwarzane są one przede wszystkim przy użyciu obrabiarek CNC. Komputerowe sterowanie obrabiarki gwarantuje zachowanie bardzo wysokiej zgodności gotowego produktu z projektem przy jednoczesnym maksymalnym skróceniu czasu produkcji. Przy wytwarzaniu karuzeli ważne jest również dobranie odpowiedniego materiału – coraz więcej klientów decyduje się na karuzele z tworzyw sztucznych, które odznaczają się wytrzymałością, lekkością i wysoką odpornością na trudne warunki pracy.

Wróć