Przewiń w dół

Czym charakteryzuje się obróbka mosiądzu?

Maj 25, 2022

Mosiądz to jeden z najpowszechniej stosowanych obecnie stopów metali – wykorzystuje się go przy produkcji bardzo szerokiego asortymentu elementów, przeznaczonych między innymi w armaturze. Wynika to w duże mierze z właściwości mosiądzu – między innymi faktu, że jest on bardzo podatny na różne metody obróbki skrawaniem. Co warto wiedzieć na ten temat?

Charakterystyka mosiądzu

Mosiądz to stop cynku i miedzi, zawierający do 40% pierwszego z tych pierwiastków. Często występują w nim również śladowe ilości innych metali, takich jak glin, cyna, mangan, chrom czy żelazo. Na tle innych stopów, przede wszystkim różnych gatunków stali, mosiądz wyróżnia się między innymi pod względem wysokiej ciągliwości i plastyczności – to właśnie te cechy sprawiają, że jest on podatny na obróbkę skrawaniem. Przy tym wszystkim jest on również bardzo odporny na korozję, ma dobre właściwości odlewnicze oraz stosunkowo dużą gęstość.

Co wpływa na jakość jego obróbki? Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, planując tego typu prace z mosiądzem?

Wybór odpowiednich narzędzi

Skuteczność skrawania każdego tworzywa zależy w dużej mierze od zastosowanych w tym celu narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku obróbki mosiądzu – do tego zadania zalecane jest wykorzystanie narzędzi skrawających wykonanych z węglików spiekanych bądź narzędzi z wkładkami z węglików. Pozwalają one na pracę obrabiarek na większych prędkościach, tym samym znacznie zwiększają szybkość usuwania naddatku. Narzędzie te są twardsze od akcesoriów ze stali szybkotnącej i mają większą żywotność.

Obróbka zgrubna i wykańczająca

Obróbkę elementów z mosiądzu przeprowadza się zazwyczaj w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest obróbka zgrubna, czyli nadająca elementowi podstawowy, ale niedokładny kształt i wymiary. Dopiero po jej zakończeniu przeprowadzana jest obróbka wykańczająca, której celem jest doprowadzenie elementu do perfekcji. Dlaczego ten podział jest istotny? Przede wszystkim ze względu na minimalizowanie kosztów. Zużycie chłodziwa stosowanego w obróbce zgrubnej stanowi około 20% wszystkich kosztów pracy – zrezygnowanie z niego w początkowym etapie jest pod względem finansowym opłacalne. Jest to szczególnie dobrze odczuwalne przy produkcji masowej, gdzie w skład serii wchodzą tysiące elementów. Obniżenie kosztów robi dużą różnicę. Ponadto przy obróbce na sucho nie dochodzi do szoku termicznego – materiał nagrzewa się co prawda, jednak nie ma kontaktu z zimnym płynem, pod wpływem którego mogłoby dojść w nim do niepożądanych przemian.

Powstaje pytanie, dlaczego w takim razie obróbka na sucho nie może być prowadzona również do wykańczania elementów. Powód jest prosty – dużo wzrost temperatury pod skrawania bez chłodziwa powoduje, że element może się odkształcać. Tym samym jego precyzyjnie wykończenie staje się niemożliwie. Ponadto rozgrzane cząstki odrywające się od materiału przy obróbce na sucho mogą przywierać do powierzchni elementów, niszcząc je. Dlatego tak ważne jest, żeby ostatni szlif nadawać z użyciem chłodziwa, które temu zapobiegnie.

Techniki obróbki

Mosiądz, podobnie jak każdy metal inny metal może być obrabiany poprzez frezowanie, toczenie, gwintowanie, cięcie – zarówno konwencjonalnie, jak i przy użyciu zaawansowanych, pracujących automatycznie maszyn do obróbki CNC. Obróbka konwencjonalna polecana jest przy produkcji pojedynczych elementów lub niewielkich serii – jest mniej precyzyjna, ale zdecydowanie mniej kosztowna. W przypadku całych serii produktów stosuje się obróbkę CNC, która gwarantuje dużo większą dokładność i rozłożenie poważnych kosztów na wiele identycznych elementów. Zarówno obróbkę konwencjonalną, jak i CNC można znaleźć w naszej ofercie.

Wróć