Przewiń w dół

Czy znajomość oprogramowania CNC jest przydatna?

Kwiecień 12, 2021

CNC to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystywana niemalże we wszystkich gałęziach gospodarki. Za jej popularność odpowiadają sterowane numerycznie urządzenia, które zapewniają niezwykłą precyzję i szybkość działania. Aby efektem ich pracy był produkt finalny w pełni zgodny z wcześniejszym projektem, muszą być wcześniej odpowiednio skonfigurowane. Czy znajomość oprogramowania CNC jest przydatna?

 

Maszyny CNC to urządzenia służące do obróbki skrawaniem. Zadaniem tego procesu jest nadawanie tworzywom różnorodnych kształtów poprzez usunięcie nadmiaru materiału. Może się to odbywać w sposób konwencjonalny z wykorzystaniem urządzeń obsługiwanych ręcznie lub też z użyciem nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. O ile w przypadku tradycyjnych metod obróbki skrawaniem bazuje się na pracy człowieka, o tyle za sprawne funkcjonowanie maszyn sterowanych numerycznie odpowiada komputer. Nie znaczy to jednak, że można w ich przypadku wyeliminować czynnik ludzki.

 

Aby maszyna CNC mogła właściwie realizować powierzone jej zadania, musi zostać wcześniej odpowiednio skonfigurowana. Najczęściej jest to rolą operatora CNC. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna mieć zdolności matematyczne i techniczne oraz przejść specjalistyczne kursy, które umożliwiają zdobicie kwalifikacji programisty CNC. Jego zadaniem jest dobór metod obróbki do skrawanego materiału, a także odpowiednie skonfigurowanie programów sterujących. Innymi słowy, programista przetwarza dokumentację rysunkową i techniczną na odpowiednie sekwencje ruchów, jakie musi wykonać maszyna. Dzięki temu jest ona w stanie oddać produkt finalny w pełni zgodny z projektem.

 

Podsumowując, znajomość oprogramowania CNC jest niezwykle przydatna w pracy z nowoczesnymi metodami obróbki skrawaniem. Dzięki niej możliwe jest odpowiednie skonfigurowanie maszyn, co przekłada się na sprawność ich działania, a przede wszystkim na wysoką jakość wytwarzanych elementów.

Wróć