Przewiń w dół

Czy toczenie CNC to to samo co frezowanie CNC?

Lipiec 16, 2023

W świecie precyzyjnej obróbki metali i tworzyw sztucznych, kluczowymi zagadnieniami są toczenie i frezowanie. To właśnie te metody cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno klientów, jak i producentów maszyn. W artykule tym postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie różni się toczenie od frezowania.

Czym jest i na czym polega obróbka CNC?

CNC (Computerized Numerical Control) to skrót od ang. "komputerowe sterowanie numeryczne". Obróbka CNC to rodzaj automatycznej obróbki mechanicznej, w której maszyny przemysłowe są sterowane przez komputer. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie, precyzyjne oraz powtarzalne obrabianie różnego rodzaju materiałów. W obróbce CNC używa się specjalistycznych maszyn, takich jak tokarki i frezarki. Na podstawie wcześniej przygotowanego projektu komputer steruje ruchami narzędzi, co pozwala osiągnąć bardzo wysoką dokładności wykonania detali.

Toczenie a frezowanie - podobieństwa i różnice

Toczenie CNC to obróbka obwodowa, polegająca na usuwaniu materiału poprzez toczenie narzędzia wokół osi detalu. Odbywa się ona na tokarce, która może być wyposażona w różne typy osprzętu i narzędzi. Toczenie CNC pozwala na uzyskanie równomiernego, gładkiego wykończenia powierzchni oraz bardzo wysokiej precyzji wymiarowej. W związku z tym, toczenie jest szczególnie polecane do obróbki elementów obrotowych, takich jak wały, tuleje czy zębatki.

Frezowanie CNC natomiast to również metoda obróbki mechanicznej, ale polega ona na usuwaniu materiału za pomocą obrotowego narzędzia tnącego - frezu. Frezowanie odbywa się na frezarce i umożliwia obrabianie detali o bardziej złożonych kształtach niż toczenie. Frezowanie CNC pozwala na uzyskanie różnorodnych geometrycznych form, takich jak rowki, spoiny czy kształty trójwymiarowe.

Podsumowując, toczenie CNC i frezowanie CNC to dwie różne metody obróbki mechanicznej, które nie są zamienne, lecz uzupełniają się wzajemnie. Wybór technologii zależy od specyfiki projektu oraz wymagań dotyczących precyzji i jakości wykończenia powierzchni.

Wróć