Przewiń w dół

Czy płyty poliwęglanowe można barwić?

Marzec 21, 2022

Tworzywa sztuczne na dobre zadomowiły się w dzisiejszym przemyśle. Od momentu kiedy wprowadzono je do powszechnego użytku, technologia ich produkcji rozwinęła się, co pozwoliło uzyskać materiały o różnych właściwościach i zastosowaniach. Jednym z nich jest poliwęglan, który cechuje między innymi wysoka przepuszczalność światła. Czy tworzywo to można barwić? A jeśli tak, to w jakim celu się to robi?

Charakterystyka i zastosowanie poliwęglanu

Poliwęglan (PC) jest termoplastycznym tworzywem sztucznym, które wśród innych materiału z tej kategorii wyróżnia się wyjątkowo wysoką przepuszczalnością światła – wynosi ona około 92%. Dlatego często stosowany jest on w roli zamiennika dla szkła. Szczególnie dobrze sprawdza się on jako materiał do wyrobu świetlików, czyli specjalnych okien, umieszczanych na dachach w celu doświetlenie wnętrz o dużej powierzchni – na przykład magazynów czy hal fabrycznych. Dodatkowym atutem poliwęglanu jest jego bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna. Pod tym względem jest on około 300 razy bardziej trwały niż szkło. To ważne, ponieważ świetliki na płaskich dachach w czasie opadów śniegu mogą być narażone na bardzo wysokie obciążenia. Ponadto doskonale radzi on sobie z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak wysokie i niskie temperatury czy promieniowanie słoneczne.

Wysokiej jakości poliwęglan znaleźć można w ofercie firmy CMPlast.

Czy poliwęglan może być barwiony?

„Naturalny” poliwęglan jest tworzywem przezroczystym, pozbawionym koloru. W toku produkcji można go jednak barwić poprzez dodanie do płynnej masy barwniki. Ma to oczywiście wpływ na poziom przepuszczalności światła, przezroczystość oraz estetykę płyty.

Często spotykanym rozwiązaniem są poliwęglanowe płyty o mlecznym kolorze. Poprzez dodanie białego barwnika przezroczystość poliwęglanu spada, jednocześnie jednak wciąż przepuszcza on wiele światła i rozprasza je. To rozwiązanie stosowane tam, gdzie dąży się do ograniczenia widoczności pomieszczeń z zewnątrz, a także stworzenie odpowiedniej estetyki wnętrza, bez ostrego światło słonecznego.

Inne barwniki do płyt poliwęglanowych mają wpływ na kolorystykę wnętrz. Przykładowo brąz daje efekt przydymionego światła, świetnie sprawdzającego się na przykład w obiektach handlowych i usługowych. Minusem tego barwnika jest fakt, że pochłania dużo promieniowania cieplnego i może powodować nadmierne nagrzewania się płyt. Kolory zielony i niebieski stosowaną są z kolei w przypadku zadaszeń basenów lub innych obiektów rekreacyjnych.

Wróć