Przewiń w dół

Czy części zamienne do maszyn przemysłowych muszą być oryginalne?

Luty 23, 2022

Różnego rodzaju maszyny to podstawa dla sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa przemysłowego – dzięki nim produkcja produktów może postępować w ogromnym tempie przy minimalnych kosztach. Wysokie obciążenia i nieustanna praca powodują jednak, że części maszyn narażona są na szybkie wyeksploatowanie i w konsekwencji na uszkodzenia powodujące awarię. Czy do ich wymiany należy koniecznie używać oryginalnych komponentów?

Czym zamiennik różni się od oryginału?

Teoretycznie oryginalna część zamienna do maszyny przemysłowej jest rozwiązaniem lepszym, niż jakikolwiek zamiennik. W końcu – skoro komponent jest sygnowany przez producenta urządzenia, do którego jest przeznaczony, oznacza to, że został wykonany w zgodzie ze wszystkimi wymaganymi normami, a także przy użyciu materiałów i technik odpowiedniej jakości. W praktyce kwestia ta nie jest tak oczywista, ponieważ jakość zamienników nie musi znacząco odbiegać od jakości wyrobów oryginalnych, a jedyne, co odróżnia produkty obu tych typów tkwi w ich pochodzeniu oraz cenie. Właśnie koszt oryginałów jest bardzo częstym powodem, dla którego właściciele maszyn produkcyjnych decydują się na zakup zamienników – są one znacznie tańsze.

Czy część zamienna musi być oryginalna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, właściciel maszyny ma pełną dowolność wyboru dostawcy części zamiennych. Jedną z naszych usług jest profesjonalna produkcja wysokiej jakości komponentów do maszyn przemysłowych przy pomocy obróbki CNC oraz obróbki konwencjonalnej. Jesteśmy w stanie tworzyć zarówno dużo serie elementów, jak i pojedyncze egzemplarze. Wszystkie zlecenia realizujemy w oparciu o rysunki techniczne lub wzorce części i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów – różnych gatunków tworzyw sztucznych oraz metali nieżelaznych.

Kiedy warto zdecydować się na zamienniki?

Zamiennik, czyli nieoryginalna część zamienna to dobre rozwiązanie w kilku sytuacjach. Warto postawić na nie przede wszystkim ze względu na bardziej przystępne ceny – choć zakup pojedynczej oryginalnej części nie wydaje się dużym wydatkiem, to w sytuacji kiedy takich komponentów jest kilkadziesiąt lub kilkaset, koszt może stać się dużo bardziej odczuwalny dla firmowego budzetu. Solidnie wykonany zamiennik jest tańszy, a pod względem jakości wcale nie gorszy od oryginału. Ponadto na zamienniki warto zdecydować się w sytuacji długiego czasu oczekiwania na dostawę części oryginalnych bądź ich zupełnego braku na rynku, na przykład ze względu na wycofanie danego rodzaju maszyn z rynku. Bardzo ważnym aspektem jest również to, że niekiedy producenci maszyn przemysłowych zastrzegają sobie prawo do nieuznania roszczeń z tytułu gwarancji w sytuacji, kiedy wyeksploatowane części zostały zastąpione nieoryginalnymi zamiennikami. Tłumaczone jest to tym, że zamiennik mógł stać się przyczyną kolejnych awarii, czego gwarancja nie obejmuje. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego stosowanie części oryginalnych może stracić jakąkolwiek rację bytu – dużo lepszym i bardziej przystępnym rozwiązaniem staje się wtedy użycie zamienników. 

Wróć