Przewiń w dół

Co wyróżnia tokarki sterowane numerycznie?

Luty 12, 2021

Nowoczesne tokarki o wielu zaawansowanych funkcjach wydają się wynalazkiem dosyć nowym. Tymczasem pierwsze urządzenia przeznaczone do toczenia stosowane były już w epoce brązu. Wprawdzie Egipcjanie do wprawienia ich w ruch wykorzystywali siłę ludzkich rąk, były to bowiem konstrukcje sznurowe, jednak zasada działania niewiele się zmieniła. Od samego początku celem było dociśniecie obrabianego przedmiotu do odpowiedniego narzędzia, w wyniku czego dochodziło do obróbki skrawaniem. Przez wiele wieków urządzenie udoskonalano, dzięki czemu dzisiaj w firmach zajmujących się obróbką skrawaniem pracują tokarki sterowane numerycznie. Co je wyróżnia?

Toczenie jest metodą obróbki wiórowej, w wyniku której można osiągnąć kształty cylindryczne lub stożkowe. W procesie toczenia obrabiany przedmiot wykonuje ruch obrotowy z dość dużą prędkością, podczas gdy narzędzie skrawające porusza się ruchem prostoliniowym. Efektem takiego działanie jest skrawanie zbędnych warstw materiału, dzięki czemu mogą powstać z niego różnorodne elementy, jak chociażby ślimaki ustalające. Toczenie można przeprowadzać w sposób konwencjonalny, choć zdecydowanie lepsza metodą jest zastosowanie tokarek CNC.

Tokarki CNC to nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie. Dzięki temu, że za cały proces odpowiada komputer można osiągnąć ogromną precyzję - zarówno w produkcji jednostkowej, jak i seryjnej. Tworzenie przedmiotu o ściśle określonych parametrach zapobiega nie tylko stratom materiału, ale jest też znacznie szybsze od metod tradycyjnych. Przekłada się ponadto na sprawne działanie maszyn, w których stosowane są komponenty wykonane dzięki toczeniu CNC

Zaletą dobrej tokarki sterowanej numerycznie jest również duży obszar roboczy, co daje możliwość obróbki większych elementów. Ponadto dzięki urządzeniom tego typu można osiągnąć wymaganą powtarzalność parametrów obrabianych materiałów. Nie muszą być one dodatkowo poddawane obróbce wykańczającej, ponieważ tokarka CNC "oddaje" finalny produkt z dbałością o wszystkie detale. 

Nie ulega wątpliwości, że tokarki sterowane numerycznie to urządzenia na miarę XXI wieku, które minimalizują straty materiału, tworzą produkty doskonałej jakości i działają znacznie szybciej od urządzeń tradycyjnych.

Wróć