Przewiń w dół

Co warto wiedzieć o spawaniu konstrukcji stalowych?

Styczeń 15, 2021

Stal jest stopem żelaza z węglem poddanym obróbce cieplnej. Jest to trwały i odporny materiał wykorzystywany niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Tworzone są z niego zarówno duże elementy konstrukcyjne, jak i niewielkie części składowe maszyn i urządzeń. Aby z pojedynczych kawałków stali można było stworzyć większą całość, należy je odpowiednio ze sobą połączyć. Służy do tego proces zwany spawaniem. Co warto wiedzieć o spawaniu konstrukcji stalowych?

 

Spawanie jest to proces polegający na łączeniu materiałów, przede wszystkim metali i ich stopów poprzez nagrzanie ich brzegów w miejscu łączenia i zespoleniu ze sobą z dodatkiem spoiwa lub też bez niego. Najczęstszymi metodami spawania konstrukcji stalowych jest MIG/MAG oraz TIG.

 

Metoda MIG/MAG

Sposób ten nazywany również metodą spawania łukowego w osłonie gazów ochronnych, polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego pomiędzy głowicą a materiałem. Łuk elektryczny otulony osłonami gazów mechanicznych, takich jak na przykład obojętny argon lub aktywny chemicznie dwutlenek węgla powstaje na skutek zetknięcia spoiwa lub drutu spawalniczego ze stalowym elementem. Wykorzystywany w tym procesie gaz osłonowy wypiera tlen, co zapobiega utlenianiu się łuku. Metoda ta ma wszechstronne zastosowanie, jest bowiem efektywna, uniwersalna i cechują ją niskie koszty.

 

Metoda TIG

Drugą metodą jest TIG, który polega na spawaniu przy użyciu elektrody wolframowej oraz osłony gazu szlachetnego obojętnego chemicznie – najczęściej argonu. Tutaj również powstaje łuk spawalniczy, tyle że jest on efektem reakcji zachodzącej miedzy nietopliwą elektrodą a spawanym materiałem. Gaz osłonowy chroni w tym przypadku spoinę i elektrodę. Metoda ta nie wymaga konieczności stosowania dodatkowych materiałów. Mimo że obie metody mogą zapewnić czystość spoiny, to właśnie TIG w tej kwestii zyskuje przewagę nad sposobem MIG/MAG.

 

Aby spaw był trwały, a ostateczny efekt estetyczny, warto zadanie to powierzyć profesjonalistom. W naszej firmie zajmujemy się spawaniem konstrukcji stalowych obiema metodami. 

Wróć