Przewiń w dół

Co robi się w ramach obróbki konwencjonalnej?

Czerwiec 7, 2023

Konwencjonalna obróbka skrawaniem to proces usuwania materiału z obrabianego przedmiotu w celu nadania mu  pożądanego kształtu, wymiarów lub wykończenia. Metody te były stosowane przez wieki i do dziś są popularnym wyborem w wielu branżach. W tym artykule poznamy możliwości obróbki konwencjonalnej i omówimy jej zalety.

Czym jest obróbka konwencjonalna?  

Obróbka konwencjonalna obejmuje takie metody jak:

wszystkie one poprzez usuwanie naddatku z obrabianego przedmiotu pozwalają uzyskać pożądany kształt, wymiary lub wykończenie. Narzędzia i maszyny do obróbki – frezarki, tokarki, wiertarki, gwintownice etc. – są w przypadku obróbki konwencjonalnej obsługiwane ręcznie przez operatora. Do metody konwencjonalnej obróbki zaliczamy też ręczne spawanie.

Jakie materiały mogą być poddawane obróbce konwencjonalnej?

Typowe materiały używane w konwencjonalnej obróbce to przede wszystkim metale takie jak stal, aluminium, mosiądz i miedź, a także tworzywa sztuczne – między innymi polietylen i polipropylen. W zależności od rodzaju obrabianego materiału, do osiągnięcia pożądanego rezultatu konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod i narzędzi. Ważne jest między innym dbanie o to, by tarcie powstające w czasie obróbki skrawaniem nie doprowadziło do stopienia materiału.

Jakie są zalety obróbki konwencjonalnej?

Ręczna obróbka materiałów jest nie mniej dokładna, niż obróbka przy zastosowaniu maszyn CNC. Co więcej – może być znacznie tańsza niż obróbka CNC. Sięga się po nią przede wszystkim w przypadku elementów unikatowych lub bardzo niewielkich nakładach elementów – nie ma wtedy potrzeby przygotowywania cyfrowego projektu przedmiotu, co stanowi jeden z głównych kosztów w przypadku obróbki CNC. Niemniej należy pamiętać, że konwencjonalna obróbka musi być przeprowadzona przez osobę odpowiednio wykwalifikowaną, w przeciwnym wypadku nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Podsumowując, konwencjonalna obróbka oferuje wiele korzyści, które czynią ją atrakcyjną opcją dla wielu branż. Ten rodzaj obróbki jest opłacalny i może dać bardzo dobre wyniki przy niewielkich nakładach finansowych.

Wróć