Przewiń w dół

Co oznacza skrót CNC?

Lipiec 5, 2021

Nadawanie materiałom różnych kształtów poprzez ścinanie odpowiedniej ilości warstw to proces nazywany obróbką skrawaniem. Z pomocą tej metody powstają zarówno duże konstrukcje, jaki drobne elementy wchodzące w skład podzespołów maszyn i urządzeń. Technika ta daje w zasadzie nieograniczone możliwości i pozwala na nadanie elementom dowolnych kształtów. Obróbkę skrawaniem można przeprowadzać za pomocą metod konwencjonalnych lub z wykorzystaniem technologii CNC. Co oznacza ten skrót?

 

CNC czyli Computerized Numerical Control to układ sterowania numerycznego. Jest to nowoczesna technologia obróbki skrawaniem wykorzystująca maszyny programowane komputerowo. Za ich właściwe działanie odpowiada mikrokomputer, który można zaprogramować w taki sposób, aby uwzględniał rodzaj materiału oraz wszelkie wymagania techniczne. Rolą człowieka jest w tym przypadku jedynie wprowadzenie odpowiednich parametrów i nadzorowanie pracy maszyny. Takie rozwiązanie ma liczne zalety w stosunku do technologii tradycyjnej, znacznie usprawnia bowiem proces produkcyjny, ogranicza straty materiału, zapewnia precyzję i duży stopień powtarzalności. W technologii CNC pracuje coraz więcej maszyn, wśród których najpopularniejsze są frezarka i tokarka.

 

Wykorzystanie maszyn CNC daje możliwość tworzenia dowolnych, nawet najbardziej nietypowych kształtów obrabianych materiałów. Komputerowe cięcie to bardzo duża dokładność oraz najwyższa jakość, bowiem powstałe elementy najczęściej nie muszą być już poddawane dodatkowym czynnościom mającym na celu, chociażby wygładzenie ich krawędzi. Maszyna CNC tworzy produkt, który jest w pełni zgodny z projektem technicznym. Urządzenie zdecydowanie podnosi zatem jakość produktów, które są wykonane z najwyższą precyzją. Ponadto wszystkie elementy charakteryzują się wysokim stopniem powtarzalności, co jest również niebywałą zaletą zastosowania maszyn sterowanych numerycznie. Sterowanie komputerowe pozwala ponadto na optymalne wykorzystanie surowców i zminimalizowanie strat materiału. Zaletą jest także duża oszczędność czasu. Większa wydajność obróbki jest możliwa dzięki zautomatyzowaniu całego procesu i wyeliminowaniu błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Oszczędność materiału, a także szybszy czas produkcji mają bezpośrednie przełożenie na zyski, co jest niebywałą zaletą tej technologii.

 

CNC, czyli układ sterowanie numerycznego to technologia na miarę XXI wieku, która zrewolucjonizowała obróbkę skrawaniem.

Wróć