Przewiń w dół

Co należy wiedzieć o tokarkach?

Luty 12, 2021

Powstanie różnego rodzaju maszyn i urządzeń nie byłoby możliwe bez wytworzenia ich części składowych. To właśnie one tworzą całość, a od precyzji ich wykonania zależy sprawne działanie każdego urządzenia. Silniki lotnicze, podzespoły samochodowe czy też drobne elementy urządzeń gospodarstwa domowego nie powstałyby, gdyby nie części, które wytwarzane są najczęściej za pomocą obróbki skrawaniem. Do tego procesu wykorzystuje się liczne urządzenia, wśród których najpopularniejsza jest frezarka i tokarka. Co należy wiedzieć o tokarkach?

Toczenie jest to metoda obróbki wiórowej polegająca na toczeniu różnych materiałów, jak np. stal czy poliamid na tokarce. Można to robić w sposób konwencjonalny przy użyciu maszyn sterowanych ręcznie lub też za pomocą nowoczesnych urządzeń programowanych komputerowo. To właśnie toczenie CNC jest w tej chwili jedną z najczęściej wykorzystywanych metod. Sterowanie numeryczne pozwala na osiągnięcie dużej precyzji, a także przyczynia się do oszczędności materiału. Niezależnie od rodzaju urządzenia toczącego, sam proces przebiega podobnie. 

Tokarka działa na innej zasadzie niż frezarka CNC. W procesie toczenia obrabiany przedmiot nie jest nieruchomy, lecz wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy narzędzie skrawające porusza się ruchem prostoliniowym. Ponadto tokarka wyposażona jest w podajnik pręta, który sprawia, że cały proces jest zautomatyzowany. Dzięki temu obrobione materiały odznaczają się precyzją wykonania oraz wymaganą powtarzalnością parametrów.

Toczenie można przeprowadzić zarówno na zewnętrznej części obrabianego materiału, jak również w jego wnętrzu. Ponadto nowoczesne urządzenia tego typu dają liczne możliwości wykończeniowe. Obróbka czołowa, gwintowanie, przecinanie czy też toczenie wykańczające to tylko niektóre z ich funkcji. Dzięki temu można stworzyć precyzyjne detale w produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej. 

Podsumowując, tokarki to niezbędne urządzenia wykorzystywane do obróbki skrawaniem. W przypadku urządzeń CNC dodatkową zaletą jest niezwykła dokładność wykonania, która przekłada się na najwyższą jakość produktów. 

Wróć