Przewiń w dół

Co można wykonać za pomocą frezarki?

Styczeń 12, 2021

Metal, a także tworzywa sztuczne konstrukcyjne to materiały powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Powstają z nich duże konstrukcje oraz drobne elementy, będące częściami składowymi licznych urządzeń. Aby jednak mogły właściwie spełniać swoje funkcje, muszą zostać wcześniej poddane obróbce. Najpopularniejszą metodą jest obróbka skrawaniem metodą frezowania. Co można wykonać za pomocą frezarki?

 

Frezarka to urządzenie przeznaczone do obróbki skrawaniem. Może być wykorzystywana do pracy z wieloma materiałami, takimi jak stal, aluminium, mosiądz czy też tworzywa sztuczne konstrukcyjne. Zasada jej działania opiera się na ruchu obrotowym frezu, który przesuwa się po obrabianym materiale i skrawa jego powierzchnię. Oddzielanie niepotrzebnych warstw materiału od obrabianego przedmiotu przy użyciu frezu pozwala na nadanie mu dowolnych wymiarów i kształtów czy też uzyskanie właściwej struktury. Największą precyzję można uzyskać stosując frezowanie CNC.

 

Frezowanie CNC wykorzystuje nowoczesne obrabiarki cyfrowe. Są to urządzenia sterowane numerycznie, a za ostateczny efekt odpowiada odpowiednio zaprogramowany komputer. Obrabianie można wykonać na płaszczyźnie 2D, w formie trójwymiarowej 3D, a nawet na osi obrotowej 4D. Do największych zalet frezowania CNC – podobnie jak toczenia CNC – należy duża precyzja. Możliwa jest produkcja nawet niewielkich elementów przy zachowaniu ich właściwych wymiarów oraz struktury powierzchni. Kolejną zaletą jest też krótki czas produkcji oraz możliwość uzyskania wyrobów odznaczających się wysokim poziomem powtarzalności. Z pomocą frezarki można wyprodukować różne części maszyn, do których należą m.in. koła zębate, prowadnice, tuleje, pierścienie, gwiazdy, a także ślimaki ustalające

 

Nie ulega wątpliwości, że frezowanie jest podstawową formą obróbki metalu, a także innych materiałów, która pozwala na wyprodukowanie dowolnych elementów w krótkim czasie.

Wróć