Przewiń w dół

Co cechuje dobrą obrabiarkę CNC?

Styczeń 27, 2021

Obróbka skrawaniem to proces mający na celu nadanie różnym materiałom konstrukcyjnym pożądanych kształtów. Dzięki temu można przygotować liczne elementy, które służą między innymi do produkcji silników, maszyn produkcyjnych, linii montażowych i tym podobnych. Jak łatwo się domyślić, elementy te muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, w zgodzie z dokumentacją techniczną, bowiem od ich parametrów zależy sprawne funkcjonowanie całego urządzenia. Aby mieć pewność co do dokładności i jakości ich wykonania, coraz częściej do produkcji używa się obrabiarek CNC.

 

Obrabiarka CNC służy do obróbki skrawaniem i daje możliwość frezowania oraz toczenia. W przeciwieństwie to metod konwencjonalnych za jej działanie odpowiada komputer. Technologia sterowania komputerowego sprawia, że urządzenie świetnie sprawdza się podczas wytwarzania precyzyjnych detali – zarówno w produkcji jednostkowej, jak i małoseryjnej. Możliwe jest tworzenie przedmiotu o ściśle ustalonych parametrach. Tak wykonane elementy są dobrze dopasowane do innych komponentów maszyny, co zapewnia jej sprawne działanie. Na rynku dostępnych jest wiele obrabiarek CNC. Jakimi cechami charakteryzują się dobre urządzenia tego typu?

 

Dobra obrabiarka CNC cechuje się dużym obszarem roboczym, ponieważ daje on możliwość obróbki większych elementów. Ponadto warto zwrócić uwagę na jej moc. Im wyższa, tym lepsze parametry obróbki. Dobre urządzenia tego typu powinny dawać możliwość obrabiania zarówno na płaszczyźnie 2D, jak i na płaszczyźnie trójwymiarowej 3D, a na osi obrotowej również 4D. Jeśli zaś chodzi o toczenie, doskonale sprawdzą się tokarki 4-osiowe. Dzięki temu obrabianym materiałom można nadać dowolne, nawet bardzo precyzyjne kształty.

 

Ważne jest także, aby każda oś posiadała odrębny napęd i układ pomiarowy oraz regulację prędkości. Im bardziej zautomatyzowane jest urządzenie, tym lepsze efekty pracy można dzięki niemu osiągnąć. Coraz częściej zwraca się też uwagę na jego kompaktowość, a także na modułowość, która umożliwia dodawania dodatkowych elementów. Wszystko to sprawia, że obrabiarka CNC umożliwi produkcję zarówno dużych, jak i niewielkich elementów przy zachowaniu ich właściwych wymiarów oraz struktury powierzchni. Wykonane w ten sposób elementy będą gwarancją doskonałego dopasowania do tworzonej maszyny,  a tym samym również jej bezawaryjnego działania. 

Wróć