Przewiń w dół

Co buduje się z aluminium?

Kwiecień 5, 2022

Aluminium to metal znany powszechnie przede wszystkim jako surowiec do produkcji puszek napojów i aerozoli oraz folii do gotowania. Jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze – coraz częściej używa się go również w branży motoryzacyjnej i budowlanej. Ze względu na swoje właściwości uważany jest za materiał przyszłość, co pozwala sądzić, że jego wykorzystanie z czasem będzie tylko rosnąć. Jakie rzeczy można z niego budować?

Stolarka okienna

Okna z ramami wykonanymi z profili aluminiowych w ostatnich latach zdobyły spore uznanie wśród architektów oraz deweloperów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stopy aluminiowe pod względem wytrzymałości mechanicznej są lepsze, niż drewno czy PCV – wykonane z nich ramy mogą być bardzo cienkie, co pozwala maksymalnie zwiększyć powierzchnię przeszklenia. Duże przeszklenia oznacza zaś lepsze doświetlenie wnętrza światłem słonecznym. Okna aluminiowe chętnie wykorzystywane są w projektach budynków utrzymanych w duchu nowoczesnego minimalizmu.

Elementy konstrukcyjne budynków

W branży budowlanej aluminium wykorzystywane jest również w produkcji profili aluminiowych – teowników, ceowników i innych – przeznaczonych do tworzenia konstrukcji nośnych, które muszą odznaczać się stosunkowo niewielką masą. Przykładem są tutaj między innymi sufity podwieszane, stelaże używane w budowaniu ścian gipsowo-kartonowych czy mocowania paneli ściennych lub sufitowych. Z blachy aluminiowej wytwarzane są zaś pokrycia dachowe czy wytrzymałe podesty oraz stopnie schodów o właściwościach antypoślizgowych.

Ważną rolę aluminium odgrywa również w konstruowaniu takich obiektów jak:

  • namioty – często wykorzystywane są w roli tymczasowych magazynów czy dodatkowej przestrzeni dla gastronomii,
  • rusztowania techniczne – spotykane są np. w teatrach, klubach lub podczas imprez plenerowych, używa się ich do montażu nagłośnienia, oświetlenia oraz innych elementów zaplecza technicznego,
  • ogrodzenia – coraz częściej aluminium zastępuje w tej roli tradycyjnie wykorzystywaną stal.

Ponadto aluminium świetnie spisze się w charakterze surowca do produkcji różnego rodzaju materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych, np. paneli.

Produkcja pojazdów

Przez wiele lat podstawowym surowcem dla branży motoryzacyjnej była stal – dziś coraz więcej elementów pojazdów wykonywanych jest z aluminium. Do tej kategorii zaliczają się między innymi części, których zadaniem jest pochłanianie energii kinetycznej powstającej podczas uderzenia w przeszkodę – a więc zderzaki samochodowe. Ponadto aluminium wykorzystywane jest w produkcji licznych elementów nadwozia, zawieszenia, układu kierowniczego oraz detali istotnych z estetycznego punktu widzenia. Aluminium odznacza się dobrymi parametrami jeśli chodzi o przewodność cieplną i elektryczną, dlatego stosuje się je w produkcji elementów układu chłodzenia i instalacji elektrycznej. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem aluminium również w produkcji silników.

Właściwości i zalety aluminium

Rosnąca popularność i wykorzystanie aluminium w różnych branżach przemysłu nie jest przypadkowe. Wynika to z jego licznych zalet. Stopy aluminium z innymi metalami odznaczają się przede wszystkim ogromną wytrzymałością – wykonane z niego elementy zachowują swój kształt nawet pod wpływem różnego rodzaju obciążeń. Jednocześnie aluminium jest niezwykle lekkie, co jest szczególnie ważne w branży motoryzacyjnej – zmniejszenie całkowite masy pojazdy pozwala bowiem znacznie poprawić jego osiągi bez konieczności rozwijania mocy silnika. Pozostałe ważne atuty aluminium to:

  • odporność na czynniki środowiskowe – w przeciwieństwie do stali, aluminium nie poddaje się korozji, może być więc wykorzystywane w produkcji elementów bezpośrednio narażonych na wpływ wilgoci, a nawet bardziej agresywnych związków chemicznych.
  • łatwość obróbki – aluminium może być poddawane takim procesom technologicznym jak frezowanie czy toczenie. Stwarza to ogromne możliwości produkcji elementów o dokładnie określonych kształtach i wymiarach
  • estetyka – aluminium nie wymaga pokrywania go dodatkowymi powłokami by dodać mu walorów dekoracyjnych, choć oczywiście malowanie proszkowe czy anodowanie aluminiowych elementów jest możliwe.

Szukasz wysokiej jakości elementów aluminiowych? Zapraszamy do kontaktu – w naszej ofercie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Wróć